Haber

ABD Başkanı Biden, F-16’ların satışı için Kongre’ye tavsiye mektubu gönderdi

MELİS YILDIRIM

ABD Lideri Joe Biden’ın F-16’ların Türkiye’ye satışının onaylanması için Kongre’ye gönderdiği mektuba ilişkin Milli Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili; “ABD Başkanı Biden’ın satışın onaylanması için Kongre’ye tavsiye mektubu göndermesini olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz. Yapılması gereken ilgili talebin Kongre’ye iletilmesi ve Kongre üzerinden resmi sürecin başlatılmasıdır. Sürecin olumlu sonuçlanacağı yönündeki beklentimizi bir kez daha ifade ediyorum.” .

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanı Tuğamiral Zeki Aktürk, Bakanlık Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Salonu’nda haftalık değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Aktürk şunları söyledi:

“SON HAFTA 82 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

“Başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri olmak üzere her türlü tehdide ve tehlikeye karşı kesintisiz ve başarılı bir şekilde yürütülen operasyonlarla son bir haftada Irak’ın kuzeyi ve Suriye dahil 82 terörist etkisiz hale getirildi. 1 Ocak itibarıyla 2023’ten bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2 bin 478’e ulaştı. Yine bu hafta 3 PKK’lı terörist Habur’daki Sınır Karakolumuza teslim oldu. Teröristlerin tek çıkış yolu Türk adaletine teslim olmaktır.

Suriye’de operasyon sahalarımızda oluşturulan güvenlik ve huzur ortamını bozmaya yönelik taciz ve saldırı girişimleri devam ediyor. Bu saldırılara gereken karşılık veriliyor. Nitekim geçtiğimiz hafta 17 taciz ve saldırı gerçekleştirilirken, anında ve çoklu müdahaleyle 56 terörist etkisiz hale getirildi. Böylece 1 Ocak 2023 itibarıyla gerçekleştirilen taciz ve saldırıların sayısı 577’ye, etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 1.661’e ulaştı.

“SON HAFTADA YASA DIŞI GEÇMEYE ÇALIŞAN 191 KİŞİ YAKALANDI”

Cumhuriyet tarihimizin en ağır ve aktif tedbirleriyle korunan sınırlarımızda; Geçtiğimiz hafta yasa dışı geçiş yapmaya çalışan 191 kişi yakalandı. Yakalananlardan 8’i terör örgütü üyesi olup 3’ü FETÖ, 1’i PKK/YPG ve 4’ü DEAŞ’tır. 6 bin 430 kişinin sınırı geçmesi engellendi. Böylece 2024 yılı başından bu yana yasa dışı yollardan sınırlarımızı geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 498’e yükseldi. Sınırı geçmeden engellenen kişi sayısı ise 15 bin 153 oldu.

Azerbaycan’da 20 Ocak 1990’da ‘Kara Ocak’ olarak anılan katliamda şehit olan kardeşlerimizi bir kez daha anıyor, aziz Azerbaycan’la bir ve beraber olmaya devam edeceğimizin altını çiziyoruz. 29 Ocak Ulusal Direniş ve Toplumsal Dayanışma Günü vesilesiyle Batı Trakya Türk soydaşlarımızın haklı mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu belirtir, mücadelenin öncü ismi Dr. Sadık Ahmet’i rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Diğer taraftan; İsrail’in Gazze’de uluslararası hukuku hiçe sayarak toplu cezalandırmaya başvurması çok önemli bir endişe kaynağıdır; İsrail baskınlarını sürdürdükçe bölgesel ve küresel barışa yönelik tehditlerin arttığını, çatışmaların daha geniş bir alana yayılmasının kimsenin çıkarına olmadığını, bölgemizde kalıcı bir barışın mümkün görünmediğini bir kez daha vurguluyoruz. Filistin meselesi adil bir sonuca kavuşturuldu.

“ÜCRETLİ ASKERLİK SINIFLANDIRMA SONUÇLARI BUGÜN AÇIKLANACAK”

Ücretli askerlik sınıflandırma sonuçları bugün açıklanacak. Sonuçlar e-Devlet portalından ya da askerlik şubelerinden öğrenilebiliyor. “Yükümlülerin talep edilmesi halinde e-Devlet kapısı üzerinden celp transfer değişiklikleri yapması mümkündür.”

MSB KAYNAKLARI: YAPILMASI GEREKEN KONGREYE TALEP GÖNDERMEK VE KONGRE ÜZERİNDEN RESMİ SÜRECİ BAŞLATMAK

Bakanlıktan üst düzey bir yetkili, ABD Başkanı Joe Biden’ın F-16 satışının onaylanması için Kongre’ye gönderdiği mektuba ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“F-16 alımına ilişkin; Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın Acil Harekat İhtiyacı Kapsamında 40 adet F-16 Blok-70 Alımı ve 79 uçağa ait Viper Modernizasyonuna İlişkin Talep Yazıları ilk olarak ABD Savunma İşbirliği Ofisi’ne iletildi. Şu anda hem projenin Teklif Mektupları hem de Kabul Mektupları için resmi Kongre Onay sürecinin ABD tarafından başlatılması bekleniyor.

ABD Lideri Biden’ın satışın onaylanması için Kongre’ye tavsiye mektubu göndermesini olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz. Asıl yapılması gereken Kongre’ye bununla ilgili bir talep göndermek ve Kongre üzerinden resmi süreci başlatmaktır. “Sürecin olumlu sonuçlanacağı yönündeki beklentimizi bir kez daha yineliyoruz.”

“EN DÜŞÜK SÖZLEŞMELİ ÖZEL MAAŞ 34 BİN 217 LİRADAN BAŞLIYOR. GÖREV VE SINIF YERİNE GÖRE 53 BİN 975 LİRAYA KADAR ÇIKIYOR”

Sözleşmeli erlerin maaşlarına ilişkin soruya yanıt veren Bakanlık yetkilisi, sözleşmeli erlerin mesleki görevleri yerine getirmek üzere istihdam edildiğini belirterek şöyle konuştu:

“Sözleşmeli erler 7 yıl süreyle sınırlı görev üstleniyor. Son zamlarla birlikte en düşük sözleşmeli er maaşı 34 bin 217 liradan başlıyor. Görev yeri ve sınıfına göre 53 bin 957 liraya kadar çıkıyor. Ayrılan sözleşmeli erler çeşitli sebeplerle görev yapanlara, görev süreleri dikkate alınarak tazminat ödeniyor.”İlk hizmet yılında ayrılanlara 97 bin 628 lira, ilk hizmet yılında ayrılanlara ise 966 bin 375 lira tazminat ödemesi yapılıyor. Hizmetin yedinci yılının sonu. Ayrıca, çeşitli nedenlerle görevlerinden ayrılan uygun niteliklere sahip çalışanların kamu sektöründe yeniden istihdam edilebilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile uyum sağlanmaktadır.”

“TÜRKİYE, STEADFAST DEFENDER-24 TATBİKATININ İKİNCİ ETAPININ BAZI BÖLÜMLERİNE KATILACAK”

Kaynaklar, NATO tarafından gerçekleştirilecek en büyük tatbikat olarak bilinen ve 22 Ocak-31 Mayıs 2024 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek Steadfast Defender-24 Tatbikatına ilişkin şu detayları paylaştı:

“Tatbikatın amacı, toplu savunmaya yönelik ortak eğitimlerin gerçekleştirilmesi, müttefik birliklerin konsantrasyon ve muharebe yeteneklerinin test edilmesi, ortak operasyonların yürütülmesinde iş birliği ve uyumun sağlanmasıdır. Söz konusu tatbikat iki aşamadan ve birçok alt bölümden oluşmaktadır. -22 Ocak – 31 Mayıs 2024 tarihleri ​​arasında tatbikatlar. Müttefik kuvvetlerin Avrupa’ya stratejik aktarımı ile kuvvet koruma ve hasar kontrolünün sağlanması amacıyla ilk aşama (Atlantik/Norveç) 11 Şubat – 14 Mart tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek.

İkinci aşama (Doğu Avrupa), 12 Şubat ile 31 Mayıs tarihleri ​​arasında, Avrupa içinde konuşlandırılacak olan Çok Yüksek Hazırlık Müşterek Misyon Gücü Uyarısı ve NATO Mukabele Kuvvetlerinin Mevzilenme Tatbikatı olarak gerçekleştirilecektir. Türkiye bu tatbikatın ikinci aşamasının bazı bölümlerine katılacak. Kara Kuvvetleri Komutanlığımız ve Özel Kuvvetler Komutanlığımızdan çalışanların katılımı planlanmaktadır.

Tatbikata 31 NATO müttefikinin yanı sıra İsveç, Ukrayna, Japonya ve Avustralya’nın da katılması planlandı. İsveç, NATO Ortak Ülkesi olarak uzun yıllardan beri pek çok tatbikata katılmaktadır. “Onlar da bu tatbikata Ortak Ülke olarak katılacak.”

Yetkili, ABD’nin Suriye’den askerlerini çekeceği yönündeki iddialara ilişkin ise, “Bu konuyla ilgili resmi açıklamaları beklememiz gerekiyor. Resmi açıklamayı ve uygulamayı görmeden bu tür haberlere temkinli yaklaşmak gerekiyor. Konuyla ilgili tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Savunma ve güvenlik konularıyla ilgili bölgemiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu