Teknoloji

ABD Başkanı Joe Biden’dan, Elon Musk hakkında çok konuşulacak yorum

ABD Lideri Joe Biden, Elon Musk’ın ABD dışındaki ülkelerle olan ilişkilerinin “incelemeye değer” olduğunu söyledi. Gazetecilere konuşan Biden, bir tür soruşturmanın devam edip etmediği konusunda ayrıntı vermedi, ancak Tesla ve Twitter CEO’sunun alakalarının daha fazla incelemeyi hak ettiğini öne sürdü.

Biden, “Elon Musk’ın diğer ülkelerle olan işbirliği ve/veya teknik ilişkilerinin izlenmeye değer olduğunu düşünüyorum” dedi ve devam etti: “Uygunsuz bir şey yapıp yapmadığını – bunu önermiyorum. Bakılmaya bedel olduğunu öneriyorum ve tüm söyleyeceğim bu.

Biden’ın Musk’ın hangi alakalarından bahsettiği tam olarak aşikâr değil. Fakat Elon Musk’ın diğer ülkelerle olan bağlarını potansiyel bir endişe olarak gündeme getiren ilk yetkili de başkan değil. Senatör Chris Murphy, ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi’nin (CFIUS), Musk’ın Twitter’ı satın alma anlaşmasının “ulusal güvenlik etkilerini” araştırması gerektiğini söylemişti. Murphy ve diğerleri, Suudi Arabistan ve Katar’dan büyük yatırımlara dikkat çektiler.

Diğer eleştirmenler, Tesla’nın Çin’deki iş mutabakatlarının Musk’ın ülkeyi etkileyen içerik kararları vermesini zorlaştırabileceğini veya hükümet yetkililerinin verileri devretmesi için ona baskı yapabileceğini belirtti. Washington Post, Haziran ayında, “Bazı ABD istihbarat analistleri ve Beyaz Saray yetkilileri, Musk’ın Twitter’ı ele geçirmesi durumunda Çin’in zorla yönlendirme potansiyelinden kaygı duyanlar ortasında olduğunu” bildirmişti.

Musk ayrıca, Ukrayna’nın Rusya tarafından işgal edilen bölgelerinin Rusya’nın bir parçası olup olmayacağına “halkın iradesinin” karar vermesi gerektiğini öne süren tweet’leri nedeniyle de geniş çapta eleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu