Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Çin’in ABD’den daha fazla büyükelçiliği var

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’in dünyadaki 180 büyükelçiliğe kıyasla dünyada 173 büyükelçilik bulunduğunu ve büyükelçilerin Kongre’deki onay süreçlerinin uzaması nedeniyle Çin’e karşı diplomasi konusunda dezavantajlı durumda olduklarını söyledi.

Blinken, Senato Tahsis Komitesinde Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Ticaret Bakanı Gina Riamonda ile birlikte ABD’nin Çin ile rekabetine ilişkin soruları yanıtladı.

Küresel diplomaside Çin ile yaşanan rekabeti değerlendiren Blinken, Çin’in ABD’den daha fazla büyükelçiliği olduğunu belirtti.

Blinken, Çin’in tamamında akredite büyükelçilere sahip 180 büyükelçilik bulunduğunu, ABD’de ise 173 büyükelçiliğin bulunduğunu bildirdi.

Bir yılı aşkın süredir Senato’da 14 büyükelçinin adaylığının beklediğini, 40 büyükelçinin onay sürecinde olduğunu belirten Blinken, “Açıkça bir dezavantajla çalışıyoruz. maslahatgüzarlar bizim misyon şef yardımcılarımız kadar iyidirler, tam yetkili büyükelçilerdirler. söz konusu.

Akredite büyükelçinin bulunmadığı ülkelerde liderlerin diplomatik misyonları vekaleten yürüten ABD’li diplomatlarla görüşme konusunda isteksiz davrandıklarını anlatan Blinken, Çin’in bu boşluğu doldurduğunu ve Senato’nun aslında ABD’yi cezalandırmak için ABD’nin onayını bekleyerek cezalandırdığını söyledi. elçiler.

Çin ve Rus medyasıyla mücadele

ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan Center for Global Engagement’ın çalışmalarına değinen Blinken, Çin ve Rusya ajanslarının ve televizyon kanallarının Güney Amerika ve Afrika’da ücretsiz haber hizmeti verdiğini kaydetti.

Blinken, “Onlarca ülkede sabah kalktığınızda kanallarda veya gazetelerde yerel olarak üretilen ama aslında doğrudan Çin ve Rusya’nın federal haber ajanslarından gelen haberleri okuyorsunuz. bu ülkelere Associated Press, Reuters ve diğer bilgi kaynaklarını sağlayın.” dedi.

Rusya’nın terörü destekleyen ülkeler listesine alınması tartışması

Oturumda Güney Karolina Senatörü Lindsey Graham, Çin’in Rusya’ya takviye yapmasını engellemek için Rusya’nın teröre destek veren ülkeler listesine alınmaması gerektiğini Blinken’e tepki gösterdi.

Graham, Senato’daki 100 senatörün Çin’in Rusya’ya silah vermesini engellemek için Moskova yönetiminin teröre destek veren ülkeler listesine eklenmesini önerdiğini ancak Dışişleri Bakanlığı’nın aylardır bu konuda herhangi bir adım atmadığını söyledi.

ABD’li Senatör “Sayın Bakan sizi çok seviyorum ama Rusya’yı asla terörü destekleyen ülkeler listesine almayacaksınız.” Blinken tersledi, “Asla ‘asla’ deme.” o cevapladı.

Austin: Çin, uluslararası sistemi şekillendirme niyeti ve yeteneği açısından tek rakibimiz

Oturumda soruları yanıtlayan Austin, “Uluslararası sistemi otokratik tercihlerine uygun bir biçimde yeniden şekillendirme niyeti ve kapasitesiyle Çin bizim tek rakibimiz. Pekin, Hint-Pasifik bölgesindeki zorbalık ve provokasyonlarını artırdı. uzay ve siber uzay da dahil olmak üzere tarihi bir askeri yatırıma dönüştü.” değerlendirmesini yaptı.

Austin, ABD’nin Çin’e karşı kritik yetenekler gönderdiğini ve yeni operasyonel konseptler geliştirdiğini açıkladı.

Çin’i yakın rakip olarak gördüklerini belirten Austin, Çin ile bir çatışma veya soğuk savaş peşinde olmadıklarını ancak Pekin ile rekabet etmekten geri kalmayacaklarını söyledi.

Austin, Pasifik Caydırıcılık Fonu’nu 2024 bütçesinde yüzde 40 artırarak 9.1 milyar dolara çıkardıklarını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu