Haber

Ankara’da “Cammu ve Keşmir Çatışması, Çözüm Arayışı” paneli

Ankara’nın ünlü düşünce kuruluşu Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde (SDE) “Cammu ve Keşmir Çatışması, Çözüm Arayışı” konulu panel düzenlendi.

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE), yaklaşan “Keşmir Sömürge Günü” ile bağlantılı olarak “Cammu ve Keşmir Çatışması, Çözüm Arıyor” başlıklı bir panel düzenledi. Her yıl 5 Ağustos, Hindistan’ın Jammu ve Keşmir’i yasa dışı işgalini sürdürmek için Ağustos 2019’da gerçekleştirdiği utanmaz eylemlerin kasvetli bir anısı olarak dünya çapında kutlanıyor. Pakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Dr. Yousaf Junaid, SDE Lideri Dr. Güray Alpar, SDE İç Politikalar Koordinatörü Prof. Konuşmacılar, çatışmanın hukuki, siyasi, insan hakları, güvenlik ve tarihsel boyutlarına ışık tutarken, Hindistan işgal güçlerinin Cammu ve Keşmir’de işlediği insan hakları ihlallerine bir an önce son verilmesi çağrısında bulundu.

“Keşmir, Pakistan için olduğu kadar Türkiye için de önemli bir konuydu”

Dr. Güray Alpar yaptığı konuşmada, Jammu ve Keşmir’in Yasadışı Kızılderili İşgali’nden (IIOJK) dünyadaki en yoğun militarize bölge olarak bahsetti. Hindistan güvenlik güçleri tarafından IIOJK’da işlenen zulmün ve Keşmir halkının temel kendi kaderini tayin hakkının reddinin Hindistan’ın emperyalist emellerini tasvir ettiğini de sözlerine ekledi. Tartışmaya katkıda bulunan Büyükelçi Numan Hazar, “Keşmir, Pakistan için olduğu kadar Türkiye için de önemli bir konuydu” dedi.

Büyükelçi Junaid Türkiye’ye temel duruşundan dolayı teşekkür etti

Bu vesileyle konuşan Büyükelçi Dr. Yousaf Junaid, Jammu ve Keşmir’in Hindistan ile Pakistan arasındaki ana ihtilaf olduğunu ve bölge ve genel olarak dünya için geniş etkileri olduğunu kaydetti. IIOJK’daki vahim insan hakları durumuna atıfta bulunarak, Keşmirli kimliğini yok etmek için Keşmirli olmayan yerleşimcilere 4,2 milyondan fazla yasadışı ikamet belgesi verilmesi de dahil olmak üzere, işgal altındaki topraklarda Hint işgal güçleri tarafından tam dokunulmazlıkla işlenen insan hakları ihlallerine dikkat çekti, insan hakları savunucularına ve gazetecilere yönelik misillemelerdeki katlanarak artış ve bağımsız insan hakları gözlemcileri ile küresel medyaya erişimin engellenmesi. Ayrıca Cammu ve Keşmir ihtilafı konusundaki ilkeli duruşu için Türkiye’ye teşekkür etti ve Türkiye’nin uluslararası forumlarda Keşmir davasına verdiği desteği takdir etti. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu