Yaşam

Atatürk’ün imzaladığı “Milletvekili Defteri” İzmir Büyükşehir Belediyesi arşivine eklendi.

Atatürk’ün imzaladığı “Milletvekili Defteri” İzmir Büyükşehir Belediyesi arşivine eklendi.

İZKITAP – İzmir Kitap Fuarı kapsamında düzenlenen 100. Yıl Özel Müzayedesinde çok anlamlı bir eser satışa sunuldu. Müzayedenin en özel modüllerinden biri olan, Cumhuriyetimizin 100. yılına ithaf edilen tarihi ve kültürel birikimi yansıtan, özel bölümlerin yer aldığı Mustafa Kemal Atatürk’ün ıslak imzalı “Milletvekili Kitabı” sergilendi. Önder Tunç Soyer’in isteği üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi arşivi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir olarak Cumhuriyetin 100. yılında biz hakkımıza yakışanı yaptık. “Ecdadımızın ilkelerine ve hatıralarına her zaman sahip çıkacağız” dedi.

İZFAŞ ve SNS Fuarcılık tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde düzenlenen İZKITAP – İzmir Kitap Fuarı, Fuar İzmir’de; İmza etkinlikleri ve röportajların yanı sıra müzayedelere de ev sahipliği yaptı. 100. Yıl Özel Müzayedesi Hermes Sahaf Kurucusu Ümit Nar yönetiminde gerçekleştirildi. Müzayedenin ortasında Mustafa Kemal Atatürk’ün ıslak imzasını taşıyan Vekil Defter, Nazım Hikmet’in Bursa Cezaevi’nde eşi Piraye için yaptığı “Nazım, Bursa, Zevcem Pirayem” yazılı ahşap kalemlik, “kitap” yer alıyor. Müzayedede yer alan eserler arasında 1954 tarihli “İzmir’de Alınteri, Boyozcu, Kordon” da yer alıyor. 1954” Orta Güler damgalı ıslak imzalı fotoğraf, aralarında İzmir’in işgali sırasında ilk kurşunu sıkarak direnişi başlatan Gazeteci Hasan Tahsin, Cemal Süreya, Behçet’in de bulunduğu gazeteci, yazar ve milletvekili Ahmed Rasim’e ithaf edilmiş ıslak imzalı fotoğraf Necatigil, Uğur Mumcu. Ücretli yazarların imzaladığı kitaplar da dahil olmak üzere birçok özel parça vardı.

En anlamlı eser artık İzmir Büyükşehir Belediyesi arşivinde

Müzayedenin en özel bölümlerinden biri olan, Birinci Büyük Millet Meclisi’nde Mardin mebusu Derviş (Ural) Bey’e ait, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ıslak imzalı 23 Nisan 1920 tarihli “Vekil Defteri”, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu meclisi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in isteği üzerine 75 bin TL’ye satın alınarak İzmir Büyükşehir Belediyesi arşivine eklendi. Sağ sayfasında 23 Nisan 1336 (1920) tarihi, altında Atatürk imzası, sol sayfasında Derviş Bey’in fotoğrafı ve adı, alt kısmında ise meclisin mührünün yer aldığı defter artık arşivlerde yer alacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi.

Başkan Soyer: Hem unsurlarını hem de anılarını koruyacağız.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu anlamlı gelişmeden duyduğu memnuniyeti şu sözlerle dile getirdi:

“İzmir olarak Cumhuriyetimizin 100. yılında üzerimize düşeni yaptık. İstiklal mücadelemizin sembolü Büyük Millet Meclisi’nin ve önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün anısını taşıyan böyle bir eser elbette İzmir’e en çok yakışır. Dedemizin ıslak imzasını taşıyan Vekil Defteri’nin müzayedeye çıkarılacağını duyar duymaz arkadaşlarıma bu eserin arşivimize eklenmesi gerektiğini söyledim. Maddi açıdan bedeli ölçülemeyen bir hatıranın artık İzmir Büyükşehir Belediyesi arşivine girecek olmasından büyük onur duyuyorum. İzmir halkı olarak dedemizin ilkelerine ve hatıralarına her zaman sahip çıkacağız.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-karakecili.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu