Haber

Bakan Fidan: Büyükelçiler Konferansı’nda Türk diplomasisinin önceliklerini konuştuk

Bakan Fidan: Büyükelçiler Konferansı’nda Türk diplomasisinin önceliklerini konuştuk

Ankara’da düzenlenen ’14. Büyükelçiler Konferansı’na ilişkin Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “Türkiye Yüzyılında Türk diplomasisinin öncelikleri nelerdir, yapılması gerekenler, bizi bekleyen tehdit ve fırsatlar nelerdir?” dedi. Bölgemizde ve dünyada bunları derinlemesine inceledik. Çok sistemli bir şekilde bölge bölge, konu konu inceledik” dedi.

Ankara’da düzenlenen ’14. Büyükelçiler Konferansı’ sona erdi. Bakan Fidan, 5 gün süren konferans kapsamında konferans ve panelleri değerlendirdi. Konferans kapsamında dünyanın dört bir yanında görev yapan büyükelçiler ile bir araya gelme fırsatı bulduklarını belirten Bakan Fidan, “Tabii ki bu süre zarfında çok yoğun bir çalışma temposu içerisinde olduk. Neler var? Türk diplomasisinin önceliklerini, yapılması gerekenleri, Türk Yüzyılı başta olmak üzere bölgemizde ve dünyada bizi bekleyen tehditleri derinlemesine, bölge bölge ve çok sistematik bir şekilde analiz ettik. Vizyon olarak biz Dışişleri Bakanlığı olarak bunun merkezde ve sahada doldurulması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Öte yandan Meclis Başkanımızı da ziyaret ettik. Beklentilerini iletti” dedi.

Konferans kapsamındaki panellerle ilgili olarak Bakan Fidan, “Konferansımız bu açıdan çok verimli geçti. Bu yıl formatta bazı değişiklikler yaptık, sadece bakanlarımız ve kurum liderlerimizin sunumlarını yapmak yerine bu yıl geldik. büyükelçilerimizle birlikte toplu katılımlı bir panel formatında sadece kendi aramızda.Bakanlığın merkez teşkilatı ve büyükelçilerimiz olarak orta bir yere gelip çalışmadık bakanlarımız ve kurumsal liderlerimizle mutlaka toplantıya geldik. ekonomi, maliye, turizm, kültür, güvenlik, bilim, teknoloji alanları başta olmak üzere konularda ilgili bakanlarımız ve kurum liderlerimiz ile bir araya gelerek toplamda 3 panel ile büyükelçiliklerimiz ile konuları detaylı bir şekilde görüştük” dedi. soru-cevap formatında tartışma ve görüşme fırsatı. Burada bakanlarımız ve ilgili kurum liderlerimiz kurumsal bakış açılarıyla dış politikada olması gerekenlere ilişkin vizyonlarını sundular. Büyükelçilerimiz sahada karşılaştıkları sorunları aktarma fırsatı buldular ve aynı zamanda gözlemlerini paylaştılar.”

habergolhisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu