Haber

Bebeklerin uyudukları ortam, gelişimlerinde büyük önem taşır.

Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Sinan Buğur, bebeklerin her gün aynı saatte ve aynı odada uyutulmasının gelişimleri açısından değerli olduğunu belirtti.

Hastaneden yapılan yazılı açıklamada Buğur, bebeklerde uykunun önemine dikkat çekti.

Yeni doğan bir bebeğin 20 saate kadar uyuyabileceğini belirten Buğur, “Bu sürenin yaklaşık 6 saati gündüz uykusudur. İlk aydan sonra uyku süresi 15-17 saat civarında iken bu süre 12-14 saate kadar düşebilir. 6. ay civarında saat.” bilgileri verdi.

Buğur, bebeğin uykulu olup olmadığını hallerine bakarak anlamanın mümkün olduğuna işaret ederek, uykulu bebeğin esnediğini, ağladığını, daha huzursuz hale geldiğini, emmek istediğini, gözlerini ve burnunu kaşıdığını kaydetti.

Buğur, bebek açsa, gazı varsa, yattığı oda çok aydınlık, gürültülü, çok sıcak veya çok soğuksa uyumakta güçlük çektiğini ve sık sık uyandığını belirtti.

Bebeklerin rahat uyuması için ne yapılmalı?

Bebeklerin daha düzenli uyuması için belirli kurallara uyulması gerektiğine dikkat çeken Buğur, şu ifadeleri kullandı:

“Bebek her gün aynı saatte ve aynı odada uyutulmalıdır. Sessiz, karanlık veya loş bir odada uyutulmalıdır. Oda çok sıcak veya çok soğuk olmamalı, ideal uyku ortamı.” sıcaklık 20-24 derece olmalıdır.En az 1 saat önce beslemek gerekir.Bu reflü ve hazımsızlık olasılığını azaltacaktır.Banyo yapmak,masaj yapmak,müzik veya ninni söylemek ve bebeğinize dokunmak da onu rahatlatır ve hareketlendirmesini sağlar. daha kolay uyu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu