Haber

Dnipro’da ölü sayısı 35’e yükseldi: ‘Canlı çıkma ihtimalleri çok düşük’

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Dnipro kentine düzenlediği füze saldırılarında ölü sayısının 35’e çıktığı açıklandı. Füzenin Dnipro kentinde bir apartmana isabet etmesi sonrası enkaz alanında arama kurtarma çalışmaları devam ederken, arama kurtarma çalışmaları da sürdürüldü. Dnipro Bölge Valisi Reznichenko konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Reznichenko, 35 kişinin kayıp olduğunu bildirdi. Reuters’e konuşan Dnipro Belediye Başkanı Boris Filatov, binada yaşayan birinin olma ihtimalinin “çok düşük” olduğunu söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Ukrayna’nın altyapı tesislerine yönelik saldırıların düzenlendiği belirtildi. Ancak bakanlık, Dnipro kentindeki saldırılarla ilgili ayrıntı paylaşmadı.

SOLEDAR’DA SON DURUM

Öte yandan Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Maliar, Rusya’nın ‘ele geçirildiğini’ iddia ettiği Soledar hakkında konuştu. Maliar, Ukrayna kuvvetlerinin Donetsk bölgesindeki Soledar’ın kontrolünü elinde tutmak için savaştığını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı, aylarca süren çatışmalardan sonra Ukrayna’nın tuz madenleriyle bilinen Soledar kentini ele geçirdiğini iddia etti. “Soledar’ın ele geçirilmesi operasyon için önemli bir adımdır” şeklindeki açıklamanın ardından Ukrayna, “çatışmaların devam ettiğini” belirterek iddiaları yalanladı.

PUTİN ‘DİNAMİKLER OLUMLU’ DEDİ

Saldırıların ardından açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna savaşının dinamiklerini “olumlu” bulduğunu söyledi. “Dinamiklerin olumlu olduğunu söyleyebilirim. Her şey Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın planladığı gibi gelişiyor” dedi.

Moskova ve Kiev yönetimlerinden gelen çatışmalara ilişkin veriler, Reuters haber ajansı tarafından bağımsız olarak doğrulanamıyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu