Ekonomi

Dönemin ilk kirazı 800 TL’ye satıldı

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde sezonun ilk erkenci kiraz hasadı başladı. Aşağıçobanisa’da üretici Yavuz Tun tarafından gerçekleştirilen erken kiraz hasadında, her yıl olduğu gibi ilk kiraz sembolik bir müzayede ile alındı.

Şehzadeler Belediyesi Başkan Yardımcısı Bilal Demir’in 250 TL’ye açtığı müzayedeyi 800 TL’ye teklif veren tüccar Hüseyin Çimen kazanarak ilk kirazları aldı.

İLK HASAT GÜZELDİ

Üretici Yavuz Tun’un kiraz bahçesinde ilk kiraz hasadı için hasat çalışmalarına katılan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yürütme Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, “Dünyada kiraz üreticisi konumunda 1. sıradayız. Geçen yıl yaklaşık 57 bin ton ihracat, düşük rekolteden dolayı 157 milyon dolar ihracat yaptık. Bu yılki ihracat hedefimiz 200 milyon dolar. 80 bin ton kiraz ihracatı gerçekleştirmeyi planlıyoruz, herkese teşekkür ederiz.Bereketli bir yıl dilerim. En çok Rusya ve Avrupa ülkelerine kiraz ihraç ediyoruz. En çok çalıştığımız Rusya. Şu an ciddi alıcılar var. Pazarlamada sıkıntı yok. Önemli olan ürünümüzü kaliteli bir şekilde üretmemizdir. Bu bize önemli katkı sağlıyor. Müşteri potansiyelini de artıracağız. Hasat sezonlarımızda rakip ülke yoktur. Ürünümüz bitiyor, ABD başlıyor, yani Türkiye çok şanslı, rakibi yok”söz konusu.

Manisa İl Tarım Müdürü Metin Öztürk, Manisa’nın kiraz üretimindeki yerinden bahsetti, “Kuzey Yarımküre’nin ilk kiraz hasadını açıkta gerçekleştiriyoruz. İlk kirazı sökerek bir çok eseri katma maliyetle ortaya çıkarmış oluyoruz. İşçilik zor iş. Üreticimizin hakkı ödenmiyor. Manisa kiraz için değerli bir merkez Türkiye’nin ve kuzey yarım kürenin en değerli özelliği ilk kirazı dikiyoruz ama aynı zamanda üretimde 48.832 tonla 4. sıradayız ama Üretimde 2. sırada Manisa önümüzdeki yıllarda üretimde daha da yükselecek.2022 yılı rekorlarıyla karşılaştırıldığında 3 milyon 103 bini aşkın kiraz ağacımız var.Bugün tüm ilçelerimizde hep erken hasat yapıyoruz. Kiraz çeşidi Cristobalina’yı bir araya getirip sofralara getireceğiz.”dedi.

Sabah 6’da işe başlayan kiraz işçileri, yoğun bir çalışma temposuna girdiklerini ancak yevmiyelerinin kendilerini tatmin etmediğini söylediler. Yapımcı Yavuz Tun şunları söyledi: “Heyecanlıyız, iyi fiyat belirledik. Hasadımız güzel, bu yıl bizim yılımız erken, bu yıl erken hasat ettik. Bu yıl fiyatlar 80 ile 100 TL arasında olursa dibi görür görmez bizi kurtarır.” bizi kurtaracak.”

KİRAZ PAZARINDA MÜZAYEDE

Hasadın ardından kirazlar, üretici Yavuz Tun tarafından Sancaklıbozköy Kiraz Hali’ne getirildi. Yaklaşık 120 kilo kiraz için düzenlenen müzayede öncesi bir konuşma yapan Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Bilal Demir, Sancaklıbozköy Kiraz Pazarı’nın Şehzadeler Belediyesi’nin en nadide eserlerinden biri olduğunu ve başka hiçbir şeye benzemediğini söyledi. Kirazın bu yıl bereketli geçeceğini ve vatandaşların kirazı bol bol yiyeceğini belirten Demir, kirazın Şehzadeler ilçesinden tüm dünyaya gideceğini kaydetti.

250 TL İLE BAŞLADI 800 TL’DE BİTTİ

Konuşmaların ardından Şehzadeler Belediyesi Başkan Yardımcısı Bilal Demir’in 250 TL’ye başlattığı müzayedeyi 800 TL teklif veren esnaf Hüseyin Çimen kazandı ve ilk kirazları aldı. Tüccar Çimen, bugün ilk kirazların İstanbul ve Ankara’da olacağını söyledi. Müzayede öncesi kısa bir açıklama yapan Hayrettin Uçak, üreticiyi teşvik etmek için ilk fiyatın yüksek olduğunu, fiyatın zamanla oturacağını söyledi.

Manisa İl Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Şehzadeler Belediyesi Başkan Yardımcısı Bilal Demir, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, MHP Manisa İhracatçı Aday Yardımcısı Ali Uçar, üretici ve tüccarlar katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu