Haber

Düğünlerde takılan takılar geline aittir.

Edirneli Avukat Coşkun Molla, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararlarına göre düğünde takılan takıların gelinle ilgili olduğunu belirterek, “Kanun Genel Kurulu bunu açıkça açıkladı. yerel mahkemeler de Genel Kurul kararlarına uyarak ziynet eşyasının kadına ait olduğunu açıkça kabul etmek zorundadır.

Avukat Molla, düğünde takılan takıların kime ait olduğuyla ilgili mahkeme kararlarına ilişkin açıklama yaptı. Molla dedi ki:

“YEREL MAHKEMELER KABUL ETMEK ZORUNDA KALACAK”

“Düğün törenlerinde takılan takıların kime ait olacağı belli olmamakla birlikte, yerel mahkemelerin kanunun 220. maddesi kapsamında farklı kararlar vermesinin ardından konu Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından değerlendirildi. Türk Medeni Kanunu Burada biri 2020-240 olmak üzere 2 karardan bahsetmek mümkündür Bir kararda 2021 tarih ve 458 sayılı kararla bu konuya açıklık getirilmiş ve Türk Medeni Kanunu’nun farklı uygulamalarına son verilmek istenmiştir. Mahkemeler de bu Genel Kurul kararlarına uyarak ziynet eşyasının hanıma ait olduğunu açıkça kabul etmek zorunda kalacaklardır.”

Nişanın bozulması halinde tarafların hediyeleri iade etmesi gerektiğini belirten Molla, “Nişanla ilgili kanunumuzda açık bir hüküm var. Tarafların birbirlerine vermiş oldukları hediyeleri iade etmeleri gerektiği kabul edilmiş ve düzenlenmiştir.” nişan bozulursa diğer.”

havza-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu