Haber

Endonezya’da yanardağlar faaliyete geçti

Java Adası’nda bulunan Endonezya’nın en aktif yanardağı Merapi’nin patlaması sonucu kül bulutları ve lav akıntıları oluştu. Endonezya Jeolojik Afet Teknolojisi Araştırma ve Geliştirme Merkezi Müdürü Agus Budi Santoso, Merapi’nin patlaması sonrasında oluşan taş ve lav akıntısının yanardağın eteklerinde 2 kilometrelik bir alana yayıldığını belirtti.

Santoso, herhangi bir can kaybına yol açmayan patlama sonucu ortaya çıkan sıcak kül ve gaz bulutunun bazı kasabalarda gökyüzünü kapladığını belirtti.

6 BİN 500 KİŞİ BARINAKLARA AKIŞTI

Endonezya’nın Volkan Bilimi ve Jeolojik Afetleri Azaltma Merkezi’nden yapılan açıklamada, Lewotobi Laki-Laki Yanardağı’nın bugün patlayarak 700 metre yüksekliğe kadar kül püskürttüğü ve bölgede 6 bin 500 kişinin barınaklara akın ettiği belirtildi.

Ayrıca Sumatra Adası’nın batısındaki Marapi’nin bu ay üçüncü kez patladığı ve lav püskürtmediği ancak bölgede 500 kişinin tahliye edildiği kaydedildi.

Java Adası’nın doğusundaki Semeru Yanardağı’nın lav nehirlerine ve Halmahera Adası’ndaki Ibu Yanardağı’nın 1300 metre yüksekliğe kadar kül fışkırdığına da dikkat çekilen açıklamada, yetkililere tahliyelerin başlatılması çağrısında bulunuldu.

Endonezya’nın en aktif yanardağı Merapi’nin 10 kilometre yakınında yaklaşık çeyrek milyon insan yaşıyor. Yetkililer yerel halkı yanardağ kraterinden en az 7 kilometre uzakta durmaları konusunda uyardı.

Dünyada sismik hareketlerin ve volkanik patlamaların en yaygın olduğu, “Ateş Çemberi” olarak da bilinen Pasifik Deprem Bölgesi’nde yer alan Endonezya’da 120’den fazla aktif yanardağ bulunuyor. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu