Haber

Fransa’da protesto gösterisi yapan çiftçilerin üzerine araç çarptı: 1 ölü

Fransa’nın güneyinde protesto gösterisi yapan ve yolu kapatan çiftçilerin üzerine bir aracın çarptığı, olayda bir kadının öldüğü, iki kişinin de yaralandığı açıklandı.

Reuters’in haberine göre, bugün yaşanan olaya ilişkin açıklama yapan polis sözcüsü, “Bir otomobil, çiftçilerin yolda kurduğu barikata çarparak 3 kişiye çarptı. Bir kadın hayatını kaybetti, diğer ikisi ise ağır yaralandı. ” Polis sözcüsü, Ariege bölgesindeki olayda aracın protestocu çiftçilere nasıl çarptığı konusunda başka ayrıntı paylaşmadı.

HÜKÜMET İLE TOPLANAN ÇİFTÇİLER EYLEMLERİN DEVAM EDİLMESİ KARARI ALINDI

Almanya ve Polonya’da olduğu gibi Fransa’da da çiftçiler, üretim maliyetlerinin artması ve destek ödemelerinin yetersiz kalması nedeniyle kar elde edemediklerini belirterek bir süredir protesto gösterileri düzenliyor. Son olarak, bir hafta önce Avignon’da benzer bir protesto düzenleyen 300’e yakın çiftçi, traktörleriyle bölge valiliğine doğru hareket ederek, ürünlerini valilik binası önüne döktü. Fransız çiftçiler hükümetin politikalarına tarımsal atıkları yakarak tepki gösterdi.

22 Ocak Pazartesi günü Fransa’nın yeni Başbakanı Gabriel Attal ve Tarım Bakanı Marc Fesneau ile görüşen çiftçiler, bu toplantının ardından yaptıkları açıklamada protestolarına devam edeceklerini duyurdu. Ülkenin en büyük tarım birliği olan FNSEA’nın lideri Arnaud Rousseau, basına yaptığı açıklamada, “(Attal)’a kelimeleri yeterli bulamayacağımızı söyledik. Güven inşa etmek için tarlaya gitmesi gerektiğini söyledik. Önümüzdeki günlerde tarladaki çiftçilerle bir araya gelme sözü verdi.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu