Haber

Gülşen’in Avukatı Konuştu: ‘O yazıdan tutuklanabilmek için dava açtılar’

Konserinde imam hatiplere yönelik kullandığı sözler nedeniyle gözaltına alınan müzisyen Gülşen, İstanbul Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Daha sonra “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan serbest bırakılan Gülşen hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istendi. Gülşen’in avukatı Emek Emre, ‘Yakalayabilmek için o konuda dava açtılar’ dedi.

Cumhuriyet’e konuşan Gülşen’in avukatı Emek Emre, başından beri hukuka aykırı bir dava yürütüldüğünü ve bunu defalarca gündeme getirdiğini vurguladı. Savunmalar için ek süre veren hakim, duruşmayı 3 Mayıs’a erteledi.

avlanmak Konuyla ilgili Emre, “Biz zaten tüm savunmalarımızı yaptık. Gülşen TCK 216. maddenin 1. maddesinden yargılanıyor. Bu unsurla ilgili herhangi bir kabahat unsuru yoktu. Şiddete tahrik ve davet fiili yok. Yargılanacak olsa bile yine TCK 216. maddenin 3. bendine atıfta bulunacak.Ancak bu unsur 6 aydan 1 yıla kadar ceza öngörüyor.Bu nedenle dava kasten 216-1’den açılmıştır. Tutuklama yapmak için unsur” dedi.

Emek, hazırlanan açıklamanın şaşırtıcı olmadığını, tıpkı iddianame gibi hukuka aykırı olacağını öngördüklerini belirtti. “Karar beraat olmalıydı. Gülşen’in bir daha tutuklanmayacağını, adı geçen kontrollerin bir daha uygulanmayacağını da belirtmeliyim” dedi.

Avukat Emre sözlerini şöyle sürdürdü: “Maalesef hakim ideolojinin hukuka aykırı saikleriyle yürütülen bir davadır. Meslek Etiği gereği karşılık vermek istemiyorum. Durum böyle olunca kendimi siyasetin içinde bulmak istemiyorum. Ülkemizin durumu ortadadır. Benim görevim, Anayasa ve yasaların uygulanması için çalışmaktır. Tüzel kimliğimle yapılan yanlıştır.” Gülşen Hanım da çok yıpranmış durumda. Bunları düşünmemesi ve bunlarla uğraşmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Psikolojisi çok yıpranmış durumda. Şimdi ailesiyle birlikte bu manevi yıkımın yaralarını sarmaya çalışıyor.”

Sanatçı Gülşen’in bir konserde imam hatipliler hakkında kullandığı ifadeler tepki çekti. Tepkiler üzerine Gülşen tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Gülşen suçlamaları reddederek özür diledi. Tutukluluk hali ev hapsine çevrildi, ardından ev hapsi ve yurt dışı yasağı kaldırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu