Haber

Hafize Gaye Erkan kimdir?

Hafize Gaye Erkan 1982 yılında doğdu. İstanbul Erkek Lisesi’ni ikincilikle, Boğaziçi Endüstri Mühendisliği bölümünü birincilikle bitirdi.

Princeton Üniversitesi’nde Finans mühendisliği alanında doktora yapmayı seçti. 2 yıl süren ve 12 dersten oluşan doktora programını bir yılda tamamladı.

ABD’nin en genç finans profesörü olan Erkan’ın bu başarısıyla üniversite yönetimi 2,5 asırlık tarihinde mezuniyet sistemini değiştirerek 2 yıllık mezuniyet şartını bir yıla indirdi.

Erkan, Goldman Sachs’ta çalıştı. 2009 yılında ABD yönetimi tarafından el konulan First Republic Bank’ın Kıdemli Başkan Yardımcılığı, Yatırım Bölüm Liderliği ve Risk Yönetimi Eş Liderliği görevlerini üstlendi.

Federal Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (FDIC) tarafından yönetilen bankalarda dikkatleri üzerine çeken Erkan, First Republic Bank’ta Başkan, eş-CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi oldu. ABD’deki finans kuruluşları arasında en genç CEO olmayı başardı.

Hafize Gaye Erkan, Tiffany & Co’nun Yönetim Kurulu üyesiydi ve satış sürecini yönetti.

2019’da Crain’in Bankacılık ve Finansta Seçkin Hanımları listesine ve Amerikan Bankacının İzlenecek Kadınlar listesine seçildi. 2018’de San Francisco Business Times’ın 40 Under 40 ve Crain New York Business’ın 40 Under 40 listelerine seçildi.

Erkan, Princeton Üniversitesi’nde Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Danışma Kurulu’nda görev yaptı. (HABER MERKEZİ)

kucukcekmece-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu