Teknoloji

Hız Göstergesi Limitlerine Neden Hiç Ulaşılmıyor?

Bindiğiniz arabaların hız göstergelerine hiç dikkat ettiniz mi? Birçok araçta emsali bir yana, bazı araçlarda hız sınırını gördüğünüzde “Bu araba gerçekten o kadar hızlı gidebilir mi?”içini çekebilirsin.

Öyleyse soralım; bu araba bu kadar hızlı mı? Gitmeyecek. Bu noktada kaçınılmaz olarak başka bir soru ortaya çıkıyor; Arabaların neden araç kapasitesinin üzerinde bir maksimum hız sınırı vardır?

Yani 200km/s’yi bile geçemeyen arabaların hız göstergesinde neden 240km/s’lik maksimum hız görünüyor?

Bu İki ana sebep vardır;birincisi, üreticilerin maliyetleri düşürme çabaları ve ikincisi, tüketicilerin daha fazla güç arzusu.

Otomobil üreticileri maliyetleri artırmamak için  Üretirler her araç için yeni ölçü almıyorlar.Bu nedenle birçok otomobil üreticisi, orta seviye performans modellerinde yüksek performanslı modellerinin hız göstergelerini kullanarak seri üretime geçiyor.

Bu durum tüketicileri kısmen yanlış bilgilendirse de araç sahipleri bu durumdan oldukça memnun. Sürücüler aynı performansa sahip olmalarına rağmen hız göstergesindeler. daha yüksek fiyatlı araçları tercih ediyor.

Bu nedenle, otomobil üreticilerinin maliyetleri azaltmak için kullandıkları yol kasıtlı olmasa da, ticari bir satış hilesine dönüştü.Tüketicilerin daha yüksek azami hız görmek istediğini fark eden üreticiler, göstergeleri bu biçimde tasarladılar.

İlk bakışta ‘alıcı memnun, satan memnun’ gibi görünse de durum tam olarak öyle değil. Arka Center Tasarım Koleji’nin Ulaşım Tasarımı Bölümü’nden Stewart Stewart Reed, hız göstergelerinde daha yüksek sınırların olması sürücüleri daha hızlı gitmeye itiyor, diyor.

Reed’e göre hız limiti düşük olduğunda, sürücüler normal hızda giderken gösterge yukarı bakıyor ve sürücü normal bir hıza sahip olduğuna inanıyor.Hız sınırı yüksek olduğunda, sürücü yavaş gittiğini düşünür ve normal hızda gösterge sola eğik olduğu için hızlanır.

Sonuç olarak, otomobil üreticileri, aracın yeteneklerini yansıtmayan göstergelerle maliyetlerden kaçınıyor. Araç sahipleri gördüklerinde gerçek olmadığını bilseler de. aracın daha güçlü olduğunu düşünüyorlar.Sola eğik ikaz lambasını gören sürücüler, araca doğru olanı yapmadıklarını düşünerek daha hızlı ve daha hızlı gidiyorlar. sonuç felaket olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu