Haber

IAEA Başkanı, Kahovka Barajı’nın patlamasının ardından Zaporizhia Nükleer Santrali’ndeki gelişmeleri izleyecek

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Lideri Rafeal Mariano Grossi, Ukrayna’nın Herson bölgesindeki Kahovka Barajı’nın 6 Haziran’da patlamasının ardından olası bir nükleer kazayı önlemek için Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki gelişmelerin sistematik olarak takip edileceğini söyledi.

Kahovka Barajı’ndan nükleer santralde reaktörlerin soğutulması için kullanılan su seviyesinin düşmesi nedeniyle burada incelemelerde bulunan Grossi, değerlendirmelerini Twitter’da videolu bir açıklamayla paylaştı.

Grossi, Kahovka Barajı’nın çökmesinin en ciddi sonuçlarından birinin nükleer santrali soğutmak için kullanılan su seviyesinin düşmesi olduğunu belirtti.

Su seviyesinin şu anda nükleer santrali soğutmaya yeterli olduğunu belirten Grossi, su seviyesini ilerisi için yeterli seviyede tutabilmek adına alternatif tedbirler üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Zaporijya Nükleer Santrali’ni savaşın başlamasından bu yana 4’üncü kez ziyaret ettiğini kaydeden Grossi, “Durumu değerlendirmek için gerekli bilgileri aldığımıza inanıyorum. Nükleer bir kazayı önlemek için gerekli desteği sağlamak amacıyla, Oradaki (Zaporizhia Nükleer Santrali) gelişmeleri düzenli olarak izliyoruz, izleyeceğiz.” söz konusu.

Ukrayna’nın Herson bölgesindeki Kahovka Barajı’nın 6 Haziran’da patlamasının ardından IAEA Lideri Grossi, gelişmeleri yerinde incelemek üzere bu ülkeyi ziyaret edeceğini açıklamıştı.

Grossi ve beraberindeki heyet, 13 Haziran Salı günü Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile Kiev’de bir araya geldi.

cathaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu