Ekonomi

IMF’den Georgieva: Orta vadeli büyüme beklentileri zayıf

Georgieva, Hindistan’ın Gandhinagar kentinde düzenlenen üçüncü G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Liderleri toplantısında yaptığı konuşmada, art arda gelen şoklara ve son yıllarda faiz oranlarındaki hızlı artışa rağmen, küresel büyümenin tarihi standartlara göre düşük de olsa olumlu olduğunu, desteklendiğini söyledi. güçlü işgücü piyasası ve hizmet talebi ile. bölgede kaldığını söyledi.

Özellikle imalat bölümünde faaliyetteki yavaşlamaya işaret eden Georgieva, “Geleceğe bakıldığında, orta vadeli büyüme beklentileri zayıf kalmaya devam ediyor” dedi. söz konusu.

Georgieva, enflasyon eğilimlerinin aşağı yönlü gerçeğinin cüretkar olduğunu, ancak manşet enflasyonun hala çok yüksek olduğunu ve önemli parasal sıkılaştırmaya rağmen çekirdek enflasyonun yapışkanlığını koruduğunu söyledi.

Artan gıda ve gübre fiyatlarının özellikle gıda güvensizliği ve yetersiz beslenmenin artık daha kalıcı olduğu düşük gelirli haneler için endişe verici olduğunu vurgulayan Georgieva, risklerin aşağı yönlü olmaya devam ettiğini söyledi.

Enflasyonun daha uzun bir süre daha yüksek kalabileceğini belirten Georgieva, “Bu, para politikasının daha fazla sıkılaştırılmasını gerektirebilir ve parçalanma büyüme üzerinde daha fazla baskı oluşturabilir. Bu riskleri azaltmak için G20 liderlerini harekete geçmeye davet ediyorum. küresel ekonomi orta vadede daha canlı bir patikaya girecek.” dedi.

Para politikasında “yolda kalma” vurgusu

Politika önceliklerine değinen Georgieva, enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesinde ilerleme kaydedilmesine rağmen işin henüz bitmediğini ve para politikası rotasının durdurulması gerektiğini söyledi.

Erken bir kutlamanın enflasyonla mücadele sürecinde şimdiye kadar elde edilen zahmetli kazanımları tersine çevirebileceğini vurgulayan Georgieva, “Bunun yerine rotamızda kalırsak büyüme ve refah için fiyat istikrarını temel alabiliriz” dedi. söz konusu.

Mali tamponların yeniden inşa edilmesinin değerine işaret eden Georgieva, üretkenliği artırmak ve yaşam standartlarını yükseltmek için büyümeyi artırıcı reformlara ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Bu reform çabalarını desteklemek için Georgieva, IMF’nin yerel kaynakları harekete geçirmek, ülke harcamalarının kalitesini iyileştirmek, derin sermaye piyasaları oluşturmak ve hem yerli hem de yabancı özel yatırım ortamını yumuşatmak için çalışmalarını genişleteceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu