Haber

İş Bankası’ndan Girişimcilik Dünyasına 100. Yıl Hediyesi: 100. Yıl Girişim Sermayesi

İş Bankası Kümelenmesi, teknolojiyle hızla büyüyen, olağanüstü kuruculara sahip işletmeleri desteklemeyi amaçlayan yeni yatırım fonu 100. Yıl Girişim Sermayesi’ni tanıttı. Geniş bir şube ve düzey odağına sahip olan fon, Türkiye merkezli küresel girişimlerin büyüme yolculuğuna eşlik etmeyi amaçlıyor.

 

İş Bankası Kümesi, girişim ekosistemine verdiği kapsamlı desteği yeni girişim sermayesi fonuyla genişletmeye devam ediyor. Cumhuriyetimizin ve ardından gelen Türkiye İş Bankası’nın 100. yılına ithaf edilen “100. Yıl”. “Yıl Girişim Sermayesi” adı altında hayata geçirilen fon, İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan ve Türkiye İş Bankası Küme Yeni Nesil Girişimcilik Şube Lideri ve 100. Yıl Girişim Sermayesi Yönetim Kurulu Lideri Barış Karakullukçu’nun ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikle tanıtıldı.

 

“İnsan beyninin yapay zeka ile bir sonraki evrimi çok farklı bir şekilde hızlanacak.”

 

“100. “Yılın Girişim Sermayesi ve Yatırımları” panelinin moderatörlüğünü yapan İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan, fonun adının Cumhuriyet ve İş Bankası için 100. yıl olmasının önemine değinerek, “100. Yıl” dedi. Kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk hayatta olsaydı bugün konuşulmasını isteyeceği şey bilim ve yapay zeka olurdu. “Türkiye’nin bu konuda geldiği noktayı duymak, bilmek ve bununla gurur duymak isterdi.”

 

Yapay zekanın sanayi devrimine eşdeğer bir dönüşümü tetiklediğini belirten Ortan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Üretken yapay zeka, insan beyninin kapasitesini artıracak ve insanı çok farklı bir olgunluk düzeyine taşıyacak bir teknolojidir. Artık beynimizi gereksiz şeylerle doldurmak zorunda kalmayacağız ve insan beyninin bundan sonraki evrimi çok daha farklı bir şekilde hızlanıp gelişecek. Umarım bugün mantıksız olarak gördüğümüz ve “İnsanlık öldü mü?” diye düşündüğümüz her şey gerçekleşir. sönecek ve insanlar yeterli miktarda buluşabilecek. Yapay zekayı bu kadar kritik bir konumda gördüğümüz için yatırım yapıyoruz. Koç Üniversitesi ile birlikte açılışını yaptığımız Yapay Zeka Araştırma Merkezi akademik çalışmak isteyen gençlerimize yardımcı oluyor. Girişimcilik ekosisteminin aynı zamanda yaptıklarımızın da bir tanımlayıcısı olduğunu düşünüyorum. Umarım bir süre sonra kartopu gibi büyüyüp ülke ekonomisine katkı sağlarlar.

 

“İnovasyon tohumlarının büyümesi için doğru ortamı, kaynakları ve destekleri sağlamayı hedefliyoruz.”

 

100. Yıl Girişim Sermayesi Yönetim Kurulu Başkanı Barış Karakullukçu, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, Bankanın inovasyonun dönüştürücü gücüne, işletmelerin sınırsız potansiyeline ve sektöre verilen takviyelerin kalıcı mirasına olan inancına vurgu yaptı. girişimci ruha sahip olduğunu belirterek, “Girişimciler, fikirleri ve sektörleri şekillendiriyor; küresel zorlukları çözme ve milyonlarca insana fırsatlar yaratma potansiyeline sahipler. Bu inovasyon tohumlarının büyümesi için doğru ortamı, kaynakları ve temelleri sağlamayı amaçlıyoruz. İşletmelerin başarısı sadece finansal kaynaklara bağlı değildir; onlara sağlanacak rehberlik, teknik destek, güçlü network olanakları, sektörel uzmanlık ve mentorluk gibi katkılar da büyük önem taşımaktadır. Onları başarıya giden bu yolda yürütüyoruz” dedi.

 

Yapay Zeka Fabrikası

 

Etkinlikte Yeni Nesil Girişimcilik çatısı altında hayata geçirilen Yapay Zeka Fabrikası’nın da tanıtımı yapıldı. Yapay zeka dikeyinde topluluk ve yatırım portföyü oluşturularak ekonomik ve stratejik değer elde edilmesi hedefiyle oluşturulan Yapay Zeka Fabrikası için geçmişte binlerce yapay zeka kuruluşu tarandı ve yüzlercesiyle yakın temas kuruldu. 6 ay. Her üç ayda bir düzenlenen heyet günleri ile işletmeler, yapay zeka alanında Türkiye’nin en donanımlı akademisyenlerinden ve teknoloji liderlerinden oluşan bir heyet önünde girişimlerini anlatma fırsatı buluyor. Şu ana kadar düzenlenen iki guri günü etkinliğiyle toplam 11 girişim programa dahil edildi. Üçüncü heyet gününün Ekim ayında yapılması planlanıyor.

 

İlk yılın sonunda 15 işletmeye yatırım hedefi

 

Şu ana kadar 100. Yıl Girişim Sermayesi ile 7 işletmeye yatırım yaptılar; Yapay Zeka Fabrikası aracılığıyla 11 işletmeye destek vermeye başladıklarını ve önümüzdeki dönemde yatırımlarını hayata geçirmek için çalıştıklarını belirten Karakullukçu, “Yatırım yaptığımız işletme sayısı yıl sonuna kadar 15’e ulaşacak. “İlk yılı tamamladığımızda İş Bankası’nın desteklediği 100. Yıl Girişim Sermayesi ve diğer girişim sermayesi fonlarıyla yapılan yatırım tutarını 50 milyon dolara çıkarmış olacağız” dedi.

 

100. Yıl Girişim Sermayesi’nin desteklediği etkinlikte, Yapay Zeka Fabrikası bünyesindeki işletmelerin kurucu ortaklarının yer aldığı iki panel daha düzenlendi. Girişimciler çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

100. Yıl İşletme Sermayesi ve Yatırımlar Paneli

 

  • 100. Yıl Girişim Sermayesi İcra Direktörü Erkan Yağcıoğlu : Bizim fonumuz Odak noktası kısa ve öz: Faaliyet gösterdiği sektör ve aşama ne olursa olsun, Türkiye’de veya yurt dışında kurucuları Türk olan teknoloji ve yazılım odaklı girişimlere yatırım yapıyoruz. Buradaki ve şu anda yatırım süreçleri devam eden işletmeler bunun örnekleridir. Artık nasıl cirosu olmayan bir işletmeye 100 bin dolar yatırım yapabiliyorsak, milyonlarca dolar ciro yapan bir sanayi kuruluşuna da 1 milyon dolar yatırım taahhüdü yapabiliyoruz.
  • Salus Kurucu Ortağı Alperen Adikti: Nisan 2022’de kurduğumuz Salus ile kişiselleştirilmiş sağlık alanında kullanıcı odaklı yeni bir deneyim sunmayı hedefliyoruz. Milyonlarca insanın çok daha sağlıklı bir yaşam sürmesini ve bu hizmeti erişilebilir hale getirmeyi hedefliyoruz. Kurumsal şirketler de Salus hizmetlerini çalışanlarına yan fayda olarak sunabiliyor.
  • Homster Kurucu Ortağı Barış Bal : 2022 yılında kurulan Homster, gayrimenkul ve iç mimariye yönelik otomatikleştirilmiş bir iç mimari tasarım uygulamasıdır. Emlakçılara ve müteahhitlere dakikalar içinde sadece bir kat planından oluşturulabilen ve farklı iç mekan tarzlarıyla özelleştirilebilen sanal iç mekanlar sunuyoruz. Geçtiğimiz yıl ABD Patent Ofisi USPTO’ya yaptığımız patent başvurusuyla Homster’ı gayrimenkul satışlarında gerçek zamanlı kişiselleştirmenin öncüsü yapmayı hedefliyoruz.
  • Safiye Dinçtürk, Crait.it Kurucu Ortağı:   Crait.it’i 2023 yılının başında kurduk. E-ticaretle uğraşan tüm markalara, e-ticarete özel geliştirilen verimli yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojilerini kullanarak çeşitli çözümler sunmayı hedefliyoruz. Yapay zeka ile yaratıcı çalışma fotoğrafları oluşturur; A/B testleri ile tüm görsellerin analiz edilmesini ve güzelleştirilmesini sağlıyoruz.

 

Yapay Zeka Fabrikası Girişimleri Paneli

 

  • Adin AI Kurucu Ortak Prof. Dr. Altan Çakır: Adin.AI, yapay zeka tabanlı, blockchain tabanlı teknolojisiyle reklam yatırımlarının verimliliğini, etkinliğini ve şeffaflığını artırıyor. Reklamverenler tüm dijital reklam yatırımlarını gerçek zamanlı olarak yapay zekaya dayalı olarak tek noktadan planlayabilir, satın alabilir ve optimize edebilir.
  • ERG Controls Kurucu Ortağı Batuhan Ergör: ERG Controls, hastanelerde ve hijyenik tesislerde el hijyeni izlemeyi dijitalleştiriyor. Yapay zeka destekli platformumuz YIKA ile çalışanların tüm el hijyeni faaliyetlerini takip ederek, enfeksiyon ve diğer hastalıkların eller yoluyla bulaşmasını önlüyoruz. ERG ile enfeksiyonların ve gıda kaynaklı salgın hastalıkların yayılımını %50 oranında azaltmayı hedefliyoruz.
  • Evercopy Kurucu Ortağı Deniz Özgür: Everycopy’yi pazarlamayı bilmeyenler için bir pazarlama operatörü olarak tanımlıyoruz. Web sitesine giren kullanıcılar ve firmanın doküman, sunum gibi materyallerini sisteme ilk olarak yapay zeka algoritmaları yardımıyla dijital pazarlama planı oluşturuluyor. Evercopy özellikle pazarlama grupları veya pazarlama ajansı için çalışma bütçesi olmayan işletmelere yöneliktir.  
  • Tazi AI Kurucu Ortağı Tayfun Çataltepe: Yapay zekayı herkes için erişilebilir kılmayı hedefleyen TAZI platformu, yapay zeka alanında 30 yılı aşkın deneyim ve 23 patentin bir araya geldiği bir mimariye dayanıyor. Bankacılık, sigorta, perakende, telekom ve sağlık sektörlerine daha akıllı iş kararları alabilmeleri için “yapay öğrenme” ile modelleri basit bir şekilde oluşturma, güncelleme, uygulama ve işleme fırsatı sunuyoruz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

camliyaylahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu