Haber

İstanbul’da restorasyonu tamamlanan Yeni Cami açıldı

İSTANBUL (İGFA) –Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da restorasyonu tamamlanan Yeni Cami’nin açılışında yaptığı konuşmada, cuma tatiline girdiklerini ve uzun süredir tadilatta olan Yeni Cami’yi yenilediklerini söyledi. , böyle bir bayram gününde.

Murad’ın eşi Safiye Sultan tarafından başlatılan Eminönü Yeni Camii’nin inşaatına 4. Mehmed’in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından 1665 yılında tamamlandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yaklaşık 358 yıldır milyonlarca kişinin uğrak yeri olan cami 1665 yılında tamamlandı. 2016 yılında onarımına başlandığını kaydeden Demir, “Bu kapsamda caminin saçak ve kubbelerindeki 175 ton kurşun değiştirildi. Dış cephe tamamen temizlendi. Gövde ve revak duvarları sağlamlaştırıldı. Orijinal malzeme ile yapılamayan iç ve dış cephe de aslına uygun olarak değiştirildi. Bozulma ve hasarlar onarıldı. Kötü durumda olan tarihi çiniler sökülerek sağlamlaştırılmış, çatlak veya kesikleri kaybolmuş olanlar kalem işleri ile tamamlanmıştır. Revak kubbelerindeki kalem işleri onarım projesine göre yeniden yapılmıştır” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YENİ CAMİDE ANIYI ANLATTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, camide namaz kılarken yerden kubbeye baktığında yepyeni bir Yeni Cami’nin meydana geldiğini gördüğünü söyleyerek Allah’a hamd etti. Buranın yapımında emeği geçen tüm mimar ve sanatçılara şahsı, milleti, vakıf teşkilatı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı adına teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü Yeni Cami kenara atılacak bir cami değil. Bu kadar.Benimde burada bir anım var.Kadir gecesinde Feyzullah hocamızla burada hutbe verdik.O hutbe verdi sonra devam ettim ben de hutbe verdim.Nereden geldik nereye geldik. Yeni Camii’nin de böyle bir anısı var.Rabbim yar ve yardımcımız olsun.Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim kılsın. Bu birliktelik en büyük bayramımız olacak inşallah. Birlik ve beraberliğimiz içinde bu yolda devam etmenizi özellikle istiyorum. Seni Allah’a emanet ediyorum. Tüm şehitlerimiz için Fatiha okuyalım diyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Müftüsü Safi Arpagus’un kıldırdığı duanın ardından beraberindekilerle birlikte kurdeleler keserek caminin açılışını yaptı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AK Parti genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, belediye başkanları, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri. Kabaktepe ve vatandaşlar katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu