Haber

Kerem Kınık istifa etti: Kızılay’dan açıklama geldi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın istifa çağrısı üzerine Türk Kızılayı Başkanlığı’ndan Kerem Kınık istifa etti. Kızılay, Kerem Kınık’ın kuruma bağlı 11 şirkette görev almaya devam ettiği haberine ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘Tüm görevlerinden istifa etti’

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere iki gün kala istifa etti. Kerem Kınık’ın yerine Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Fatma Meriç Yılmaz atandı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde 50 bin 500’den fazla kişi hayatını kaybederken, 11 ilde büyük yıkım meydana geldi. Kızılay Başkanı Kerem Kınık, sallama alanı için AHBAP ve Türk Eczacılar Birliği’ne çadır satışı yaptığının gündeme gelmesinin ardından tepki göstermişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir süredir iktidardaki isimler tarafından eleştirilen Kınık hakkında da açıklamalarda bulundu. erdoğan “Bu sorun beni gerçekten üzdü. Kızılay böyle bir çadırı satma işine giremez. Bu hatayı bir an önce düzeltmesi gerekiyor. Çadır konusunda Kızılay’ın en ufak bir sıkıntısı olmaması gerekirdi.dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da şunları söyledi: ‘Bir kişinin hatta bir vatandaşın bile kan bağışını etkileyebilecek bir algıya neden olabiliyorsak burada kalmamalıyız.’Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ı istifaya çağırdı.

Devlet hastanelerinin ihale açarak Kızılay’dan kan aldığının ortaya çıkmasının ardından vatandaşlar Kızılay’a kan bağışını durdurdu. Bu olay Kınık’ı yerinden etti.

Kızılay’dan Açıklama

Kınık’ın istifasının ardından Kızılay’a bağlı 11 şirkette görevine devam ettiği gündeme geldi. Kızılay’dan olayla ilgili açıklama geldi. Kızılay’dan yapılan açıklamada, Dr. Kerem Kınık, Kızılay Tüzüğü ve Kızılay’a bağlı şirketlerin kuralları gereğince tamamı Kızılay’a bağlı tüm iştiraklerin yönetim kurullarından da aynı gün istifa etti.söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu