Haber

Lübnan Meclis Başkanı Berri, Filistin halkıyla “tarihi ve ciddi” dayanışma çağrısında bulundu

Lübnan Meclis Başkanı Nabih Berri, İsrail güçlerinin dün Nablus’ta düzenlediği baskında 11 Filistinliyi öldürmesinin ardından Filistin halkıyla “ciddi ve tarihi” dayanışma çağrısında bulundu.

Berri, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Lübnan halkını Filistin’in yanında olmaya çağırdı.

İsrail’in Filistin halkına yönelik ihlallerini hatırlatan Berri, işgal altındaki Batı Şeria, Gazze Şeridi ve Kudüs’te Filistin halkının maruz kaldığı katliamın bu kez Nablus’ta başladığını belirtti.

Lübnan Meclis Başkanı yaptığı paylaşımda, “Filistin halkının uğradığı katliamın durdurulması için herkesi ciddi ve tarihi dayanışma göstermeye olağanüstü çaba göstermeye davet ediyoruz.” ifadeleri kullandı.

İsrail ordusunun Nablus’a düzenlediği baskın nedeniyle tansiyon yüksek

İsrail güçleri dün sabah Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus kentine çok sayıda noktadan baskın düzenledi.

Nablus’un tarihi Eski Kent bölgesinde bir evin etrafını saran İsrail askerleri, baskını protesto eden Filistinlilere gerçek mermilerle müdahale ederek biri çocuk 11 Filistinliyi öldürdü. İsrail güçleri 6’sı ağır olmak üzere 100’den fazla Filistinliyi yaraladı.

Filistinli gruplar, Nablus’ta hayatını kaybedenlerin yasını tutmak için kapsamlı bir grev çağrısında bulunmuştu.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre, İsrail ordusu ve Yahudi yerleşimcilerin açtığı ateş sonucu 2023’ün başından bu yana işgal altındaki topraklarda 63 Filistinli hayatını kaybetti.

habercungus.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu