Ekonomi

Lyft, artan talep nedeniyle iyimser kazançlar öngörüyor

Lyft Inc. (NASDAQ:LYFT) cari çeyrek brüt rezervasyonları ve çekirdek kârı için olumlu bir tahminde bulunarak, iyimser projeksiyonu araç çağırma hizmetlerine olan talepteki artışa ve yeni kullanıcı ve sürücü özelliklerinin uygulanmasına bağladı. Şirketin iyimser görünümü Salı günü açıklandı ve ayrıca ilk çeyrek gelir ve kârının piyasa beklentilerini aştığını bildirdi ve bu da genişletilmiş işlem sırasında hisse fiyatında %5’lik bir artışa yol açtı.

Araç çağırma hizmeti, önceden planlanmış belirli yolculuklar için daha kısa bekleme süreleri sunarak müşterileri çekmek için çalışıyor ve sürücülere asgari ücret garantisi sözü verdi. Bu çabalar, maliyet düşürücü önlemlerle birlikte Lyft’in kârlılığını artırma stratejisinin merkezinde yer alıyor.

CEO David Risher’ın geçen yılın Nisan ayında liderliği üstlenmesinden bu yana Lyft, işlerin azaltılması da dahil olmak üzere önemli maliyet azaltımları gerçekleştirdi ve bu da maliyetlerde %13’lük bir düşüş ve 2023 yılı için net zararda %78’lik bir azalma ile sonuçlandı. Bu önlemler ve ücret istikrarı, geçtiğimiz yıl şirketin hisselerinde %36’lık bir artışa katkıda bulundu.

Risher, Reuters ile Lyft’in mevcut yolcu alma sürelerinin son dört yılın en iyisi olduğunu paylaştı ve bu da şirketin operasyonlarındaki verimliliğin arttığına işaret ediyor. Lyft’in Haziran ayında sona eren çeyrek için tahmini brüt rezervasyonlarının 4,0 milyar ila 4,1 milyar dolar arasında olacağı tahmin ediliyor ve bu rakam LSEG verilerine göre beklenen 3,96 milyar doları aşıyor.

Ayrıca Lyft, aynı çeyrek için düzeltilmiş faiz, vergi, amortisman ve itfa payı öncesi kârının (FAVÖK) 95 milyon ila 100 milyon dolar aralığında olacağını tahmin ediyor ki bu rakam analistlerin ortalama beklentisi olan 81,1 milyon doların üzerinde.

Lyft’in 31 Mart’ta sona eren çeyrekte geliri %28’lik bir artışla 1,28 milyar dolara ulaşarak analistlerin 1,16 milyar dolarlık beklentisini geride bıraktı. Düzeltilmiş bazda, şirket hisse başına 15 sent kazandı ve bu da hisse başına tahmin edilen 3 sentten önemli ölçüde daha yüksek.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Şirket ayrıca sabah işe gidip gelirken ve hafta sonu akşam yolculukları sırasında talepte bir artış yaşadı. Kanada’daki genişlemesi ve reklam işindeki büyüme performansını daha da güçlendirdi.

Lyft’in ana rakibi Uber Technologies Inc. (NYSE:UBER), Çarşamba günü piyasa açılmadan önce üç aylık kazançlarını açıklayacak.

İleriye dönük olarak Lyft, 6 Haziran’da paydaşlarına şirketin stratejisi ve görünümü hakkında daha fazla bilgi sağlayacak olan ilk yatırımcı günü etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu