Ekonomi

Markalar nisan ayında satışlarını ve cirolarını artırdı

BMD’den yapılan açıklamaya göre dernek, Nisan ayı üyeleri arasında yaptığı anketin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Araştırmaya göre nisan ayında neredeyse tüm markaların cirosu mart ayına göre arttı. Aynı dönemde her 4 markadan 3’ünün satışlarında artış kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen BMD Lideri Sinan Öncel, organize perakende şube için nisan ayının oldukça verimli geçtiğini belirtti.

Nisan performansının yaz dönemi için umut verici olduğunu anlatan Öncel, şunları kaydetti:

“Şubedeki gelişimi genel olarak adet satış üzerinden takip ediyoruz. Adet satışlarımızda hem yıllık hem de aylık bazda artış var. 2022 Nisan ayı ile kıyasladığımızda adet satışlarımızda yüzde 75 artış görüyoruz. üye markalar Söz konusu dönemde üyelerimizin en az %40’ı adet satışlarını artırdı.Mart-Nisan ayları arasındaki birim satış değişimlerinde de çarpıcı sonuçlar görüldü.Markalarımızın %77’si Mart ayına göre birim satışlarını artırdı. 3 markamızdan birinin adet satışları en az yüzde 20 arttı. Öte yandan ciroda da enflasyon ve adet satışları paralelinde doğal bir artış oldu. Artış görüyoruz. Yıllık bazda ise markalarımızın yüzde 70’i en az yüzde 80 ciro artışı sağladı. Mart ayından Nisan ayına kadar ciroda da önemli bir artış var. Nisan ayında 4 markamızdan biri Mart ayına göre yüzde 40’ın üzerinde ciro artışı sağladı.”

“Ciroda yabancı katkısının artmasını bekliyoruz”

Yerli müşterilerin yoğun alışveriş trafiğine rağmen Nisan ayında da ciroya yabancıların katkısı bekleniyordu. altında “Mayıs ayı itibarıyla ciroya yabancıların katkısının artmasını bekliyoruz. Turizm ve tatil sezonunun da etkisiyle alışverişteki hareketliliğin Kurban Bayramı’na kadar devam edeceğini öngörüyoruz.” terimleri kullandı.

Priorl, finansmana erişimde zorluklar yaşansa da, uygun lokasyonlarda ve kiralama koşullarında yeni mağaza yatırımlarının markalar için cazibesini koruduğunu belirtti.

Uygun finansmana erişimde yaşanan güçlüklerin yanı sıra yüksek kira maliyetlerinin yatırım iştahını azalttığını vurgulayan Öncel, “İş yeri kiralarındaki artışta yıllık TÜFE dikkate alınıyor. Nisan ayında bu oran yüzde 67 idi. Mevcut koşullarda yüzde 67 bile çok yüksek, kira artış talepleriyle karşı karşıya kalabiliriz.” değerlendirmesini yaptı.

Önl, kira artışına kesintili de olsa yıllık TÜFE ortalamasının yüzde 50-60’ı oranında son verilmesini ve ev sahibinin zararının vergi avantajı ile telafi edilmesini önerdiklerini belirterek, tekliflerinin daha verimli olacağına inandıklarını belirtti. enflasyonla mücadeleye de olumlu katkı sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu