Haber

Meclis Başkanı Şentop’tan adaylık açıklaması

Meclis Başkanı Şentop, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığına yönelik itirazları değerlendirdi. Şentop’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

“Daha önce de itiraz edildi. Bu bir rutin.

Tek bir cümle kullanıp o cümleyi tekrarlayarak bu konuyu ispatladığını düşünen arkadaşlar var. Bugün bir hukukçu arkadaşımız diyor ki Meclis Başkanı bu konuda konuşamaz. Ayrıca konuşma polisi rolünü üstlendi.

Meclis Başkanı tarafsız olduğunu söylüyor. Ancak Anayasa’nın 94. maddesinin son fıkrasında Meclis Başkanı’nın hangi bahislerde sınırlaması olduğu belirtilmektedir. Anayasanın tarafsızlık şeklinde bir tanımı yoktur.

Cumhurbaşkanı’nın yeniden aday olacağını savunan Meclis Başkanı, Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Danışmanı olduğunu söylüyor. Bu konuda anayasa hukukçuları var. Kendisinden farklı görüşleri okumadı.

Bir hukukçu olarak binlerce avukat bu görüşü paylaşıyor. Bu siyasi bir tartışma, hukuki değil.

Anayasa’nın 101. maddesi yani cumhurbaşkanının en fazla iki defa seçilmesine ilişkin unsuru 30 Nisan 2018 tarihinde yürürlüğe girdi. Bir kanun hükmünün yürürlüğe girmesinden sonraki olaylar için geçerli. 30 Nisan 2018’den sonra Türkiye’de bir kez Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. 14 Mayıs’ta yapılacak seçim, 30 Nisan 2018’den sonra yapılacak ikinci seçim olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu