Haber

Myanmar’da Şiddetli Muson Yağmurları Sonucu 60.000 Kişi Yerinden Edildi

Şiddetli muson yağmurlarının neden olduğu sel nedeniyle Myanmar’da Temmuz ortasından bu yana yaklaşık 60.000 kişi yerinden edildi.

Sosyal Refah, Yardım ve Barınma Bakanlığı yetkilisi Lay Shwe Zin Oo yaptığı açıklamada, sel nedeniyle toplam 60 bin kişinin yerinden edildiğini ve 20 bin kişinin evlerine döndüğünü söyledi.

Lay, yerinden edilmiş 40.000 kişinin şu anda manastırlar, Budist tapınakları ve okullar gibi nispeten sağlam binalarda kaldığını söyledi.

Sel nedeniyle 4’ü çocuk 5 kişinin hayatını kaybettiğini anlatan Lay, 3’ünün Mon eyaletinden, bir anne ve çocuğunun da Arakanlı olduğunu söyledi.

Lay, Myanmar’ın güney eyaletlerinden Kayin ve Mon’da şiddetli yağışlar ve yükselen su seviyeleri nedeniyle durumun kritik olduğunu belirterek, ülkenin orta kesimindeki Bago eyaleti ve Magway bölgesindeki bazı alçak rakımlı yerleşim birimlerinin sular altında kaldığını bildirdi. Geçen Pazar gününden beri sular altında kaldı ve Arakan eyaletindeki durum da benzer. vurguladı.

Sel nedeniyle durumun kötüye gittiğini belirten Lay, “Yağmur mevsimi henüz bitmediği için mevcut sel durumunun bu yılın en kötüsü olup olmadığını söylemek zor.” söz konusu.

Myanmar yönetiminin resmi gazetesi Myanma Alinn de selden etkilenen bölgelerde okulların tatil edildiğini duyurdu.

Ülkede her yıl muson mevsiminde şiddetli hava olayları görülür.

2008 yılında Myanmar’da meydana gelen Narcissus Kasırgası 138 binden fazla can aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu