Haber

Papa Francis, Gazze’deki insani durumu düşündüğünü ve kilise ile hastanenin vurulmasının kendisini üzdüğünü söyledi.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis, Gazze’deki insani durumun ağır olduğunu düşündüğünü, kilise ve hastanenin vurulmasının kendisini üzdüğünü söyledi.

Vatikan’daki Aziz Petrus Meydanı’na bakan ofisinin penceresinden geleneksel pazar namazını kılan Papa, namazın ardından İsrail ile Filistin arasında devam eden çatışmayı anlattı.

Papa, İsrail ve Filistin’de yaşananları düşündüğünü belirterek, “Çok endişeliyim ve çok üzgünüm. Acı çeken, rehinelerin, yaralıların, hayatını kaybeden herkesin yanındayım ve dua ediyorum. onlara.” söz konusu.

Gazze’de yaşananlara ilişkin Papa Francis, “Gazze’deki ağır insani durumu düşünüyorum. Son günlerde Anglikan hastanesi ve Rum Ortodoks cemaatine ait kilisenin vurulması beni üzüyor. Devam etmesi yönündeki çağrımı yineliyorum” dedi. İnsani yardım ve bunlar sağlanana kadar rehinelerin serbest bırakılması. Rehineleri serbest bırakın.” “Dünyadaki her savaş bir yenilgidir. Kardeşliğin yıkılmasıdır. Kardeşlerim, durun.” dedi.

Papa, 27 Ekim Cuma günü Aziz Petrus Meydanı’nda bir saat boyunca dünya barışı için dua edeceklerini sözlerine ekledi.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir baskın başlattı.

Gazze’den İsrail’e binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar da Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek ele geçirdi.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girdi ve İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 1756’sı çocuk 4 bin 385 kişinin öldüğünü, 13 binden fazla kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarında 90 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği baskınlarda 16 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail-Lübnan sınırında İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 18 Hizbullah üyesi ve aralarında bir gazetecinin de bulunduğu 3 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

kamanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu