Ekonomi

Petrol düşüşün ardından yatay seyrediyor

Petrol, iki günlük düşüşün ardından, endüstri tahminlerinin ABD stoklarının azaldığına işaret etmesi ve potansiyel olarak daha sıkı bir pazara dair işaretlerin artmasıyla istikrar kazandı.

ABD ham petrolü, haftanın ilk iki seansında yüzde 2,6 değer kaybettikten sonra varil başına 81 dolar yakınlarında pek değişmedi. Rakamlara aşina olan kaynaklara göre, Amerikan Petrol Enstitüsü ülke çapındaki ham petrol stoklarının geçen hafta 6,2 milyon varil azaldığını söyledi. Cushing, Oklahoma depolama merkezindeki stoklar da Nisan ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Petrol, OPEC+’nın iki ayağı Suudi Arabistan ve Rusya’dan gelen arz kesintileri ve dünya çapındaki ham petrol tüketiminin rekor bir hızda ilerlediği tahminleri arasında kazanımların ardından bu hafta geri adım attı. Düşüş, en büyük ithalatçı Çin’den gelen hayal kırıklığı yaratan ekonomik verilerin ortasında geldi ve bankalar, ülkenin devasa emlak şubesi bocalarken büyüme tahminlerini düşürdü.

ABD dolarının son rallisi, aynı zamanda, Bloomberg ABD doları göstergesinin art arda beşinci kez yükselmesiyle, emtialar için bir ters rüzgar oldu. Bu, hammaddeleri denizaşırı alıcıların çoğu için daha değerli hale getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu