Haber

Sırp lider Vucic yarın Sırbistan’a gideceğini duyurdu

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, yarın ülke dışına çıkıp prestijiyle halkın karşısına çıkacağını söyledi.

Vuciç, liderliğini yaptığı Sırp İlerleme Partisi’nin (SNS) Belgrad’daki MTS Arena’da düzenlediği genel kurul toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yarından itibaren Sırbistan turuna çıkacağını açıklayan Vucic, “Yıl sonuna kadar 25 bölgeye gitmeyi planlıyorum. İnşallah Kosova’nın kuzeyine de gidebilirim. Tanıştığımıza ve tanıştığımıza son derece memnun oldum. Başkan olarak vatandaşlarla konuşun.” söz konusu.

1926’dan bu yana hiçbir cumhurbaşkanının adım atmadığı yerlere gideceğine işaret eden Vucic, önümüzdeki yıl belediyeleri ziyaret etmeyi planladığını bildirdi.

Son dönemde yerel basında Vucic’in kuracağı yeni bir siyasi oluşum olarak nitelendirilen “Devlet İçin Halk Hareketi”ni değerlendiren Cumhurbaşkanı Vucic, şunları söyledi:

“Bu hareket sadece SNS veya diğer siyasi partileri değil, siyasetle alakası olmayan ama Sırbistan’ın çıkarlarını düşünen herkesi çatısı altında toplayacaktır. Bu önemli çünkü siyaset sahnesinin her iki kutbunda da var olacağız. farklı dış etkenlerden etkilenen, sadece Sırbistan’ı düşüneceğiz.”

Vucic, SNS’nin “en yetkin parti” olmasına rağmen yeni üye alımı konusunda kısıtlamaları olduğuna işaret ederek, zor zamanları aşmak için “öteki” taraftan önemli ve değerli isimlere ihtiyaç olduğuna işaret etti.

Parti meclisini 27 Mayıs’ta toplayacağını açıklayan Vucic, parti meclisinde “Devlet İçin Halk Hareketi”nin kuruluş detaylarının da görüşüleceğini kaydetti.

Vuciç, Priştine yönetiminin Sırbistan’ın NATO ile karşı karşıya gelmesi için ortam yaratmak istediğini öne sürerek Kosova’dan yeni baskıların geleceğini savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu