Teknoloji

Türkiye Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Lisans Sayısı: 124

Türkiye’de elektrikli araç şarj istasyonlarına yatırımcı ilgisi artıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ( EPDK) Önder Mustafa Yılmaz, Türkiye genelinde şarj istasyonu kuracak 124 firmanın ruhsat aldığını açıkladı.

Elektrikli araç pazarının gelişmesi için geçtiğimiz yıl yapılan düzenlemelerle dünyada ilk kez “şarj şebekesi operatörü” tanımının mevzuata girdiğini belirten Yılmaz, bu sayede elektrikli araç sahiplerinin otoparklar, alışveriş merkezleri, benzin istasyonlarıgibi birçok noktada kurulacak şarj şebekelerinden hizmet alma fırsatı bulduğunu söyledi.

Şarj istasyonu sayısı 4 bini geçti

Yılmaz, Türkiye’de ticari bir hizmet sağlayıcıdır. 4 bin 498 Elektrikli araç şarj noktası olduğunu belirtti. Bu noktaların 898’i hızlı şarj, 3 bin 600 tanesiYavaş şarj noktalarından oluştuğunu kaydeden Yılmaz, şunları söyledi: “Altyapımız tamamlandı. Elektrikli araç pazarımız Türk yüzyılına hazır.”söz konusu.

Otomotiv devleri de pazarda yer alacak

Yılmaz, yerli otomobil TOGG ve diğer tüm elektrikli araç kullanıcılarının en kaliteli hizmeti almak için gerekli adımları attıklarını vurguladı. Türkiye’deki elektrikli araç pazarına dünya otomotiv devlerinin de ilgi gösterdiğini belirten Yılmaz, Tesla’nın kendi adıyla şarj şebekesi kurmak için lisans aldığını ve birçok büyük otomotiv markasının yan kuruluşlar kurarak pazarda yer alacağını söyledi. veya distribütörler aracılığıyla.

Elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte hem çevre hem de ekonomi açısından çok değerli kazanımlar elde edileceğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu: “Elektrikli araçlar hem enerji verimliliğini hem de yerli kaynak kullanımını artırarak ülkemizin enerji dış ticaret açığını azaltacak”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu