Ekonomi

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ‘Değişen Küresel Düzen: Avrupa Birliği ve Türkiye’nin Yeni Rolleri’ Oturumu Gerçekleştirildi

Uludağ Ekonomi “Değişen Küresel Sistem: Avrupa Birliği ve Türkiye’nin Yeni Rolleri” oturumunda ABD, Avrupa ve Ortadoğu’daki gelişmeler ve yeni küresel siyasetin dinamikleri bağlamında Rusya, İran ve Çin gibi ülkelerin eylemleri tartışıldı. ve tüm bunların sonucunda ortaya çıkan ekonomik düzen tartışıldı. .

Moderatörlüğünü Paris Boğaziçi Enstitüsü Başkanı Dr. Bahadır Kaleağası’nın yaptığı oturuma Almanya Eski Federal Cumhurbaşkanı Christian Wulff, İtalya Eski Başbakanı Enrico Letta ve Cameron, May ve Johnson Hükümetleri Eski Devlet Bakanı Jo Johnson katıldı.

KALEAĞASI: GEZEGEN SAYFASINDA MUHTEŞEM BİR HAREKETLİLİK VAR

Paris Boğaziçi Enstitüsü Lideri Dr. Bahadır Kaleağası, “Konumuz ağırlıklı olarak küreselleşme. Hareketlilik gezegensel düzeyde muazzam bir artışla devam ediyor. Ürünlerin, hizmetlerin, paranın, insanların ve bilginin çok hızlı hareket ettiği bir çağdayız. Bugün biz biyolojik, finansal, dijital dezenformasyon ve karbondioksit virüsleri dönemindeyiz ve tüm bu parametreler “Sıkı bir sarmal oluşturuyor. Muhtemelen 5 yıl sonra çok farklı şeyleri konuşmaya başlayacağız” dedi.

WULFF: 20. YÜZYILIN KÖTÜ LİDERLERİ 21. YÜZYILDA YÖNETMEYE DEVAM EDİYOR

Almanya eski Federal Başkanı Christian Wulff, “Bugün CIA’in 2017’de yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını yaşıyoruz. Önümüzdeki 10 yıl içinde sanayileşmiş ülkelerde orta sınıf ortadan kalkacak, hükümetler devleti yönetmekte zorlanacak. savaşlar olacağını, Rusya ve Çin’in nüfuslarının azalacağını ve teknik değişimin artacağını belirterek, “Kuzeyden güneye, doğudan batıya bir kayma olacağını söyleyebilirim. Dünyada değişimler başladı. Her konuda birlikte çalışmanın değerini vurgulamak gerekiyor. Aslında 21. yüzyıl henüz başlamadı çünkü 20. yüzyıl liderlerinin şeytani fikirlerinden kurtulamadık” dedi.

LETTA: ABD ENFLASYON YASASI AVRUPA ŞİRKETLERİNİ GEÇTİ

İtalya eski Başbakanı Enrico Letta, “Enflasyonu düşürme yasası ABD’deki Avrupalı ​​şirketler için baskı unsuru olmaya başladı. Avrupa Birliği için konular aynı olsa da yakın gelecekte Avrupa için öne çıkan konular olacak” dedi. ‘Bir Avrupa göçmenlik politikası, güvenlik, rekabet ve göç oluşturamamak’ diyenler, “Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm konusunda da bir an önce harekete geçmemiz gerekiyor. Ancak bu seferberlik çok taraflılığı gerektiriyor. Pandemi döneminde koordine olamamanın maliyetinin oldukça yüksek olduğunu fark ettik. Bu nedenle Türkiye’nin bu çoklu kriz sisteminde çok değerli bir rol oynayabileceğini düşünüyorum” dedi.

JOHNSON: TÜRKİYE YOLDA HERKESİN DİKKATİNİ ÇEKECEK

Cameron, May ve Johnson Hükümetlerinde eski Dışişleri Bakanı Jo Johnson şunları söyledi: “Küreselleşme bugün tehdit altında ve birçok yönden gerilemeye devam ediyor. Geçmişte yaptığımız varsayımlar, her zaman barış olacağı yönündeydi çünkü savunma harcamaları azaldı ve NATO taahhütlerini azalttı.Dünya daha liberal bir demokrasiye giden gerçek yolda olacaktı.Otokrasi yükseliyor ve savaş sorunlarının temelleri bu varsayımlar üzerine kuruluyor.Türkiye’nin küresel yolculuğunda herkesin dikkatini çekeceğini düşünüyorum. Birleşik Krallık olarak ortak pazardan çıktıktan sonra uğradığımız kayıpları henüz telafi edemedik.Avrupa Birliği’nden ayrılmanın bir avantajı yok.Türkiye ile imzaladığımız Serbest Ticaret Anlaşması bu avantajlardan biriydi, dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu