Haber

Uzayda 14 gün nasıl geçecek? İşte Alper Gezeravcı’nın yapacağı çalışmalar

Türkiye için tarihi bir olay yaşandı. İlk Türk astronotu Alper Gezeravcı artık uzayda. Lansman aşaması arkamızda. Gezeravcı ve 3 grup arkadaşı, 1,5 günlük yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşacak. Astronotların bilimsel deneyler geçireceği 14 günlük dönem başlayacak.

UZAYDA 14 GÜN GEÇİRECEKLER

Geri sayım bitti, Falcon 9 roketi başarıyla fırlatıldı. Dragon kapsülü şu anda 4 mürettebatıyla birlikte uzayda. Uzaya çıkan ilk Türk astronot Alper Gezeravcı ve ekip arkadaşları için artık ikinci adım başladı. Astronotlar uzayda 14 gün geçirecek.

YOLCULUK 1,5 GÜN SÜRECEK

Uzay yolculuğu yaklaşık 1,5 gün sürecek. Her şey yolunda giderse Dragon kapsülü yarın öğle saatlerinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenecek. Grup, uzay istasyonunda 7 astronot tarafından karşılanacak.

13 BİLİMSEL DENEY YAPACAK

Lansmanın başladığı andan itibaren bilimsel çalışmalar da başladı. Uzay istasyonunda mikro yerçekimi ortamında 14 gün geçirecek olan astronotlar, uzay uçuşunun insan sağlığına ve hastalıklara etkilerinden yeni nesil alaşımlara kadar birçok deney gerçekleştirecek. Gezeravcı ayrıca süreçte uzayda 13 bilimsel deney gerçekleştirecek. Çalışmalar TÜBİTAK Uzay, Axiom Space ve NASA ile koordineli olarak yürütülecek.

KAPSÜL ORLANDO AÇIKLARINDA OKYANUSA İNECEK

Gezeravcı, biyoloji, tıp, malzeme bilimi ve genetik gibi alanlarda deneyler gerçekleştirecek. Alper Gezeravcı zaman zaman uzay üssünden dünyaya seslenecek ve uzaydaki deneyimlerini paylaşacak. Görevin tamamlanmasının ardından astronotlar, Dragon kapsülüyle birlikte istasyondan ayrılacak. Kapsül atmosfere girdikten sonra paraşütlerini açacak ve Orlando kıyısı açıklarındaki okyanusa inecek.

habermuratpasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu