Ekonomi

Yellen Alman bankalarına Rusya yaptırımlarını uygulama çağrısında bulundu

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Alman bankacılık liderlerine Rusya’ya uygulanan yaptırımlara uyumlarını arttırmaları çağrısında bulunarak, bu kısıtlamalardan kaçmaya yönelik her türlü girişimin engellenmesinin önemini vurguladı.

Salı günü Frankfurt’ta düzenlenen bir toplantıda Yellen, bankaların Rusya’nın askeri yeteneklerini güçlendirebilecek hassas mallara ve finansal sistemlere erişimini engellemeleri gerektiğinin altını çizdi.

Hazine Bakanı’nın yorumları, ABD Hazinesi’nin Raiffeisen Bank International’ın (RBI) Rus işadamı Oleg Deripaska’ya bağlı 1,5 milyar Avroluk bir sanayi hissesini satın alma anlaşmasından vazgeçmesine yol açan eylemlerinin ardından geldi. RBI’nin bu hamlesi, ABD Hazinesi’nin bankanın Rusya’daki faaliyetleri nedeniyle ABD finans sistemine erişiminin riske girebileceği yönündeki yazılı uyarısına bir yanıt olarak görülüyor.

Yellen’in Frankfurt ziyareti, İtalya’da yapılacak G7 maliye bakanları toplantısına katılmasından önce gerçekleşecek. Yellen ziyareti sırasında üst düzey banka yöneticilerinden küresel ekonominin durumu ve finansal sistemin istikrarı hakkında bilgi almaya çalışacak.

Küresel ekonominin dirençli görünmesine ve risklerin genel olarak dengeli kabul edilmesine rağmen, yüksek şirket borçları ve banka dışı sektörlerdeki likidite uyumsuzlukları gibi potansiyel kırılganlıklar nedeniyle hala ihtiyatlı olunması gerektiğini ifade etti.

Hazine Bakanı, Rusya’nın yaptırımlarının delinmesine ilişkin en endişe verici faaliyetlerin Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye üzerinden geldiğine dikkat çekti. Yine de Hazine’nin Orta Asya, Kafkaslar ve Avrupa dahil olmak üzere çeşitli bölgelerde bu faaliyetleri engellemek için aktif olarak çalıştığını belirtti.

Yellen’in açıklamaları, ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarını uygulama kararlılığının ve başta Almanya’dakiler olmak üzere uluslararası finans kuruluşlarının bu tedbirlere titizlikle uyması beklentisinin altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu