Haber

Yüzyılın depremine karışan personele psikososyal destek

Yüzyılın depreminde görev alan çalışana psikososyal destek

Türkiye’nin ilk afet sonrası psikososyal destek çalıştayı Burdur’da yapıldı

Burdur Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından, valiliğin koordinasyonunda, deprem bölgesinde görev alan işçiler için Afet Sonrası Çalışanlara Psikososyal Destek Çalıştayı düzenlendi. Düzenlenen çalıştayın Türkiye’de bir ilk olduğu belirtildi.

Burdur İl Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen deprem sonrası göreve başlayan işçiler için Afet Sonrası Çalışanlara Psikososyal Destek Çalıştayı düzenledi. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Lavanta Zirvesi Otel’de gerçekleştirilen çalıştay, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Çalıştaya depremde aktif rol oynayan kamu çalışanları ve il müdürleri katıldı.

“Bu atölyenin 2 başlangıç ​​noktası var”

Açılış konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Aziz Kılınç; “Bugün ülke genelinde ilki gerçekleştirilen bu çalıştay için heyecanlandığımızı belirtmek isterim. Heyecanlıyız çünkü psikososyal pekiştirme faaliyetlerine okuldan bakarak bundan sonraki sürece olumlu katkı sağlayacağımızı düşünüyorum. Çalışanın bakış açısı Bu çalıştayın iki çıkış noktası var.Yüzyılın afeti olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen şok Afet sonrası psikososyal desteğin değerini bize bir kez daha göstermiştir.Aile ve Sosyal Bakanlığı olarak Hizmetlerimiz, yaptığımız psikososyal destek faaliyetlerinde afetten etkilenen vatandaşlarımıza daha kaliteli hizmet verebilmek için bakanımızın talimatıyla görev alan işçinin ihtiyaçlarını tespit etmek ve güçlendirmek bizim işimiz. 13 paydaş kuruluş ile yürütmek ve sekretaryasını üstlenmek elzem bir konuydu” dedi.

“Oraya gittiğimizde tam bir yıkımla karşılaştık”

Depremin ilk günü bölgeye giderek depremden etkilenen birçok yerde aktif görev alan Burdur İl Sağlık Müdürü Uzman Sırrı Şenbayram, deprem bölgesinde yaşadıklarını anlattı. Şenbayram, “İlk gittiğimiz yer Kırıkhan Devlet Hastanesi’ydi. Gittiğimizde tam bir yıkımla karşılaştık. Hastanenin değerli bir bölümü fiilen kullanılmıyordu. O yüzden çalışanımız gidip orayı toparlamaya çalıştı. , fakat hastane çalışanlarının birçoğu vefat etti ve birinci derece yakınları da yöneticilerde kaybedildi.Çalışacak durumdalar.Çalışamadılar.Önce orayı hızlıca düzenledik.Orayı topladıktan sonra önce taşındık. Hatay merkeze oradan da Defne ilçesine. Antakya’da beni en çok etkileyen görüntü sivil toplum kuruluşlarından insanların enkazlarda omuz omuza çalıştığını görmem oldu. bu tür felaketlerde birlikte ve bütünüz ve bu farklılıkları kabul edebiliriz. Bu beni çok etkiledi” dedi.

Burdur Valisi Ali Arslantaş’tan kınama

Depremin ardından önce Defne ilçesinin ardından Hatay’ın koordinatörlüğünü yapan Burdur Valisi Ali Arslantaş yaptığı konuşmada büyük bir özveriyle çalıştıklarını ancak bazı kötü niyetli kişilerin medya aracılığıyla bu çalışmaları sabote etmeye çalıştığını; “Afet bölgesinde görev yapanların hayatın rutinine, çocuklarına, hafta sonu pikniklerine, müdür ve meslektaşla çekişmelerine bu atölyede dönebilsinler diye bu atölyeyi önemsiyorum. Hatay’da temelini attığımız bir hastane vardı. Cumhurbaşkanımızla karşılıklı olarak.Hepiniz televizyondan izlediniz.Ülkede de meşhur oldu.Temel atmak işbaşı demek.300 yataklı bir hastane yapılıyor.O hastanenin ekipmanlarını Burdur’dan aldık. ortada.Yeni devlet hastanemiz martta açılacaktı.Böyle bir olay olunca biz o yerin ekipmanlarını Hatay’a gönderdik.Hastane 25 gün kazı dahil 47 günde tamamlandı.Hani hani dediler. Bize “Arı kovanı yapıyorlar çok hızlı yapıyorlar küçücük bir yer” 300 yataklı hastaneyi bitirdik. “Buraya buraya büyük adamlar beton fışkırtıyor” diyenler yanılıyor. Biz yaptık aslında. Böyle değildi, diyebilmeleri gerekirdi’ diye sitemde bulundu.

Çeşitli sunumlar ve oyunlar gerçekleştirildi

Deprem bölgesinde görev alan İŞKUR İl Müdürü Yunus Emre Akalın, Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav ve AFAD Başkanı V. Levent Köksel de yaşadıklarını anlattı. Konuşmaların ardından Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü çalışanı Sosyal Hizmet Uzmanı Ersin Eren ve Spiritüel Danışman Umut Aydoğdu tarafından Temas Oyunu düzenlendi. Oyunda afet bölgesindeki iletişimsizliğin nasıl olduğu anlatılmaya çalışıldı. Afet Yönetim Merkezi Şube Müdürü Süleyman Ilgar’dan Türkiye Afet Müdahale Planı sunumu, MAKÜ Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Lideri Prof. Dr. Hasret Tagay tarafından Manevi Güç başlığı altında bir sunum yapıldı. Çalıştayın son bölümünde ise grup çalışması yapıldı. Gruplar, afetlerde görevlerini paylaşan kurumlar, afet deneyimleri, afetlerin psikolojik etkileri, zihinsel olarak nasıl güçlü olabiliriz, Psikososyal temel bağlamında beklentiler ve öneriler başlıkları altında çalışmalarını tamamladılar.

Grup çalışmasının sonunda grup moderatörleri çalışmalarının sonuçlarını katılımcılara sundular. Programın sonunda çalıştaya destek veren katılımcılara teşekkür belgesi takdim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu