Haber

AYM kararını verdi: HDP Hazine yardımı alacak

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi’nde açtığı dava sürüyor. Ceza davasının takip ettiği kapatma davası sırasında 5 Ocak’ta partinin Hazine yardımı ile hesaplarının bloke edilmesine karar verildi.

BLOK KARARI KALDIRILDI

Bu kararın iptali talebi bugün Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlandı. Anayasa Mahkemesi, HDP’nin hazine yardımı hesabına uygulanan ihtiyati blokeyi oy çokluğuyla kaldırdı. Mevzuata göre HDP’ye bu yıl 179 milyon TL’si 10 Ocak’a kadar olmak üzere 539 milyon TL Hazine yardımı yapılacak.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Kapatma davası sürecinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin 10 Ocak 2023’te bir konuşma yaptı. HDP’li yetkililerin sözlü savunmasının ardından davaya ilişkin bilgi ve belgeleri toplayacak olan Anayasa Mahkemesi raportörü belirlenecek bir tarihte vakıfla ilgili raporunu hazırlayacak. Raporun Yargıtay üyelerine dağıtılmasının ardından, mahkeme başkanı toplantı için bir gün belirleyecek ve üyeler belirlenen günde ortaya gelerek kapatma talebini görüşmeye başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu