Haber

Rusya hipersonik füzelerle Ukrayna’yı vurdu

Ukrayna genelinde Rus saldırılarında en az dokuz kişi öldü. Moskova yönetimi de saldırılarda hipersonik füzeler kullandı.

Saldırılar nedeniyle Avrupa’nın en büyüğü olan Zaporizhia Nükleer Santrali’nin de elektriği kesildi. Ancak daha sonra bu sorun giderildi.

Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü İgor Konaşenkov Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Kinzhal hipersonik füze sistemi de dahil olmak üzere Ukrayna’nın askeri altyapısının önemli unsurlarını havadan, denizden ve karadan uzun menzilli silahlarla vurduk.” dedi.

Söz konusu baraj, Ocak ayının sonundan bu yana en büyük Rus saldırısı olarak kayıtlara geçti.

Ukrayna ordusu, 34 seyir füzesi ve İran yapımı 4 insansız hava aracının düşürüldüğünü iddia etti. Ancak yetkililer Kinzhal balistik füzeleri, Kh-22 gemisavar füzeleri ve S-300 uçaksavar füzelerini de imha edemeyeceklerini belirtti.

Ukrayna hava kuvvetleri sözcüsü Reuters’e yaptığı açıklamada, “Bu çok büyük bir saldırıydı ve ilk kez bu kadar çok farklı türde füze kullanıldı. Böyle bir şey daha önce hiç olmadı” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise ülkesinin ses hızının beş katından daha hızlı hareket edebilen balistik hipersonik füzelere yaptığı yatırıma vurgu yaptı.

Nükleer enerji operatörü Energoatom, Zaporijya’daki elektrik kesintisinin Ukrayna elektrik sistemi ile santralin merkezi arasındaki ilişkiyi bozduğunu duyurdu.

Tesisteki elektrik kesintisi daha sonra giderildi. Ancak analiz sağlanana kadar santral dizel jeneratörlerle çalıştırılıyordu.

Santraldeki radyoaktif maddeleri soğutmak için elektriğe ihtiyaç vardır.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Lideri Rafael Grossi, “Bugün, enerji kaybı, Zaporizhia NGS için durumun ne kadar kırılgan ve tehlikeli olduğunu bir kez daha gösterdi” dedi.

Grossi Perşembe sabahı tesisi korumak için uluslararası bir taahhüt istemişti.

Grossi, “Her seferinde bir zar atıyoruz,” dedi.

“Bunun tekrar tekrar devam etmesine izin verirsek, bir gün şansımız tükenecek.”

Başkent Kiev’de kentin batı ve güney kesimlerinde patlamalar meydana geldi. Acil servisler bu noktalara müdahale etti.

Odessa Valisi Maksim Marchenko, bir füzenin liman kentindeki bir elektrik tesisine isabet ederek elektrik kesintilerine yol açtığını söyledi. Bölgedeki yerleşim birimleri de vurulurken can kaybı yaşanmadı.

selcuk-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu