Ekonomi

Enflasyon BOJ politikasını baskılarken Japonya’da fabrika üretimi arttı

TOKYO – Japonya’da fabrika üretimi Nisan ayı itibariyle üst üste ikinci ay artış gösterirken, perakende satışlar da artış göstererek potansiyel bir ekonomik toparlanmanın sinyallerini verdi. Yakın zamanda yapılan bir anket, Tokyo’da genellikle ulusal eğilimlerin habercisi olan çekirdek tüketici fiyatlarının (TÜFE) Mayıs ayında hızlanmış olabileceğini gösteriyor.

Tokyo’da taze gıda fiyatları hariç TÜFE’deki artışın, özellikle yenilenebilir enerji vergilerindeki artış nedeniyle, Nisan ayındaki %1,6’dan yıllık bazda %1,9’a yükselmesi bekleniyor. Bu veriler resmi olarak 31 Mayıs’ta açıklanacak. Analistler, 2024’ün ilk çeyreğinde yıllık bazda %2 daralan Japon ekonomisinin bu çeyrekte toparlanmaya hazır olduğunu öngörüyor.

SMBC Nikko Securities analistleri, otomobil fabrikası faaliyetlerinin yeniden başlaması ve denizaşırı talepteki canlanmanın ulaşım ekipmanları makineleri, çip yapımı ve diğer üretim makinelerinin üretimini artıracağını tahmin ediyor.

Toplam 18 ekonomistin katıldığı ankete göre, Nisan ayı fabrika üretimi bir önceki aya göre %0,9 artarak Mart ayındaki %4,4’lük artışın devamı niteliğinde. Bu arada, ülke çapında çekirdek TÜFE Nisan ayında yıllık bazda %2,2 artış göstererek hafif bir yavaşlamaya işaret etse de Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) iki yılı aşkın süredir %2 olarak belirlediği hedefle uyumlu seyretti. Bu sürdürülebilir enflasyon seviyesi, 2007’den bu yana ilk kez Mart ayında yapılan tarihi faiz artırımının ardından daha fazla faiz artırımını değerlendiren BOJ için bir zorluk teşkil etmektedir.

Ayrıca 31 Mayıs’ta açıklanması beklenen veriler işsizlik oranının %2,6’da sabit kaldığını ve her iş arayana 1,28 pozisyon düştüğünü gösteriyor. Nisan ayında perakende satışların bir önceki aya göre %1,2’den %1,9’luk bir artış göstermesi ve Japonya ekonomisinde özel tüketimin ağırlığını yansıtması bekleniyor.

Gerileme yaşayan konut piyasası, Mart ayındaki %12,8’lik düşüşe kıyasla Nisan ayında %0,2’lik minimal bir düşüş göstermesi beklenen konut başlangıçları ile hafif bir iyileşme görebilir. Sanayi üretimi, perakende satışlar ve konut başlangıçlarına ilişkin 31 Mayıs’ta açıklanacak veriler, ülkenin ekonomik gidişatı hakkında daha fazla bilgi sağlayacaktır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu