Sağlık

Hatay’da kadınlarla farkındalık toplantısı

İSTANBUL (İGFA) – “Kendini Tanı, Erken Teşhis Meme Kanseri Bilinçlendirme Hareketi” kapsamında bu yılki eğitimler hariç Antalya, Trabzon ve Hatay’da verilen eğitimlerle şu ana kadar 500 kadına ulaşıldı. Bu kadınlara en yakın Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) meme taraması yapıldı.

Eğitim alan kişilerin yüzde 10’undan fazlası ileri tetkik için hastanelere sevk edildi. Hatay’da ikinci kez verilen bu eğitimler ve meme kanseri taramalarının önümüzdeki aylarda deprem bölgesindeki diğer illerde de devam etmesi planlanıyor.

Çeşitli illerdeki kadınların meme kanseri konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla 2022 yılından bu yana yürütülen proje kapsamında, Kanserle Mücadele Derneği’nin gönüllü doktorları tarafından kadınlara meme kanseri konusunda eğitim veriliyor. İhtiyaç Haritası, eğitim verilen illerde meme kanseri bilinçlendirme konusunda sağlık hizmetlerine erişimi kısıtlı kadınları ve bölgeleri tespit ediyor, KETEM taramaları için eğitim alan kadınların randevularını koordine ediyor, ulaşımlarını sağlıyor ve tarama sonrası tüm süreci takip ediyor.

Proje kapsamında kadınlara eğitim veren Kanserle Mücadele Derneği’nin gönüllü hekimi Dr. İbrahim Çolhan, “Geçen yıl 6 Şubat’ta meydana gelen depremden en çok etkilenen illerimizin başında Hatay ilimiz geliyor. . Halen iyileşme sürecinde olan bu ilde başta meme kanseri olmak üzere kanser hastalıkları depremin gölgesinde kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Kanserle Mücadele Derneği’nin bölgedeki kadınlara sunduğu bu değerli takviyeyle, kadınlarda meme kanserinin erken teşhisle tedavi edilebileceği konusunda farkındalık yaratıyoruz. Bu destek bir zorunluluk değil, aynı zamanda kadınlara yalnız olmadıklarını hissettirecek anlamlı bir çabadır.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu