Yaşam

Meclis’te ‘eşcinsellik’ gerilimi! Sırrı Süreyya Önder, Saadet Partisi milletvekilinin sözünü kesti

TBMM Genel Kurulu’nda (TBMM) devam eden tartışmalarda hararetli anlar yaşandı.

Meclis’te nabzı yükselten konu Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’in kullandığı “Eşcinsel” tabiri oldu.

Saadet Partili Hasan Bitmez, Türkiye ile İsrail arasındaki görüşmeleri hatırlatarak, ” Bu toplantıda İsrail’in eşcinsel Meclis Başkanı’nın yüzüne ‘İsrail, Filistin’de işgalcidir’ demek mümkün oldu mu?sözlerini kullandı.

Bitmez konuşmasına Mehmet Akif Ersoy’un şöyle devam etti: ‘Enseden aslan, önden yaltaklanan kedi olan İslam, bizden önce böyle bir aşağılanma görmemiştir’Bu satırlara yer verince TBMM Başkanvekili ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder araya girdi.

“Sana ‘Erkek Hasan’ diyen var mı?”

Önder şu ifadelerle tepki gösterdi:

Sözünüzü kesmek zorundayım. Daimi Karar 66 uyarınca kaba bir dil kullanmamanızı rica ediyorum. “Israr edersen konuşmana izin vermem” diyen Önder, “Öncelikle ‘eşcinsel meclis başkanı’ diyorsun. Sana ‘Erkek Hasan’ diyen var mı? ‘Kadın Fatma-Ayşe’ mi diyor? ?

Bu açıklama o kadar kötü bir noktaya gidiyor ki, nefret suçları, sanki cinsel yönelimi suçmuş gibi, yaptığı temel kabahatler onun ne kadar ciddi olduğunu anlatmaya yetmiyor mu? Bunlar toplumda nefret suçlarına yol açan motivasyonları oluşturmaktadır. Sen ‘dalkavuk’ diyorsun, bunu kabul edemeyiz.

Saadet Partili Hasan Bitmez, konuşmasının tamamı değerlendirildiğinde bu dilin kullanımını eleştirdiği anlaşılacağını iddia ederek şöyle devam etti.

midyat-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu