Ekonomi

“Mevcut işlemlerde kalıcı iyileştirme için çalışıyoruz”

Türkiye’nin cari açığının Kasım 2023’te 1,3 milyar dolar azalarak 2,7 milyar dolara gerilediğini hatırlatan Bolat, 2023 Mayıs ayında 60,3 milyar dolar olan yıllık cari açığın sonraki aylarda 10,7 milyar dolar azalarak 10,7 milyar dolar olduğunu söyledi. Kasım 2023’te milyar dolar. 2023’te ise 49,6 milyar dolara düştüğüne dikkat çekti.

Yıllıklandırılmış dış ticaret açığının Temmuz 2023’ten bu yana her ay azaldığını ve yıllıklandırılmış cari süreçlerde istikrarın arttığını belirten Bolat, “Kasım ayında cari açığın azalmasında ödemeler dengesinin bozulması etkili oldu. Tanımlanan dış ticaret açığı yılda yüzde 38,5 oranında azaldı. “Hizmet gelirleri Kasım 2023’te yılda 99,2 milyar dolara ulaştı ve hizmetler altındaki seyahat gelirleri yıllık 47,2 milyar dolara yükseldi” dedi.

“Toparlanmanın devam etmesi bekleniyor”

Ödeme istikrarı verilerinde yıllıklandırılmış seride olumlu gidişata işaret eden Bolat, “Orta Vadeli beklentilere paralel olarak cari açıkta yıllık bazda iyileşmenin 2024 yılının ilk çeyreğinde de belirginleşmeye devam etmesi bekleniyor. Program (MTP) hedefi.”

Bolat, mal ve hizmet ihracatını artırmaya yönelik sundukları takviyeler ve yerli üreticiyi korumaya yönelik ithalat politikalarıyla cari işlemler hesabında kalıcı iyileşme sağlamak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “‘ kapsamında şekillendirilen politikalarımızla’ İnovasyon, üretim, yatırım, istihdam, ihracat ve adil dağıtımla Türk ekonomisine güç katacağız.” “Rekabetçi ve güçlü bir konuma taşımakta kararlıyız. Cari işlemler hesabında kalıcı bir iyileşme ve refahta sürdürülebilir bir artış için gerekli olan makroekonomik istikrarı güçlendireceğiz.”

MERSİS’in taşınabilir uygulaması aktif

Bu arada Ticaret Bakanlığı da vatandaşların süreçlerini kolaylaştırmak amacıyla ‘MERSİS Mobil Uygulaması’nı hayata geçirdi. Uygulama ile telefon, tablet gibi taşınabilir cihazlar üzerinden tüm şirket, ticari işletme ve şube kuruluş başvuruları ve bu başvuruların takibi yapılabilmektedir. Uygulama ile şirketlerin ve ticari işletmelerin unvan, adres, sermaye ve yetkilileri gibi temel bilgileri sorgulanabilmektedir. Vatandaşlar, kimlik bilgilerini istekleri dışında kullanarak bir şirkete ortak veya yetkili olmalarını engellemek için kimlik numaralarına kısıtlamalar ekleyebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu