Haber

Rusya, Kiev’in Moskova’ya yönelik terör saldırısı girişimini engelledi

– Rusya: “Kiev rejiminin Moskova kentindeki tesislere insansız hava araçlarıyla düzenlediği terör saldırısı girişimi engellendi”

MOSKOVA – Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın başkent Moskova’ya düzenlediği “terör saldırısı” girişiminin engellendiğini duyurdu.

Rusya-Ukrayna Savaşı devam ederken, Rusya’nın başkenti Moskova bir kez daha insansız hava araçlarının hedefi oldu. 3 insansız hava aracının Moskova’ya düzenlediği baskında ölen ya da yaralanan olmazken, iki ofis binasının cephelerinde hasar meydana geldi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, saldırının Ukrayna tarafından gerçekleştirildiği ileri sürülerek, “30 Temmuz sabahı Kiev rejiminin Moskova’daki tesislere yönelik terör saldırısı girişimi önlendi. Moskova bölgesinde Odintsovo üzerinden hava savunma sistemleriyle havalanan araç, “İki insansız hava aracı elektronik harp sistemleri tarafından önlenerek kontrolü kaybederek Moskova şehrinin bir yerleşim bölgesine düştü.” denildi.

Kırım’a insansız hava araçlarıyla saldırı

Bakanlık, Moskova’nın yanı sıra Kırım’da da 25 insansız hava aracının saldırıya uğradığını açıklayarak, insansız hava araçlarının 16’sının Rus hava sistemleri, 9’unun ise elektronik harp sistemleri tarafından önlendiğini duyurdu.

“Savaş yavaş yavaş Rusya topraklarına dönüyor”

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, baskınların ardından yaptığı açıklamada, Rusya topraklarına yönelik saldırıların iki ülke arasındaki savaşın “kaçınılmaz, doğal ve kesinlikle haklı bir süreç” olduğunu belirterek, “Savaş yavaş yavaş Rusya topraklarına dönüyor, sembolik. merkezler ve askeri üsler… Bu kaçınılmaz, doğal ve kesinlikle adil bir süreç.” söz konusu.

Öte yandan 24 ve 28 Temmuz tarihlerinde Moskova’ya insansız hava araçlarıyla saldırılar düzenlenmiş, saldırılarda can kaybı veya yaralanma olmadığı açıklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu