Haber

İsrail’in Gazze’ye saldırıları elektrik sektörüne 80 milyon dolar zarar verdi

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 33 gün boyunca düzenlediği ağır saldırıların yarattığı zararın 80 milyon dolar olduğu açıklandı.

Hükümetin Gazze Medya Bürosu Başkanı Selame Maruf, düzenlediği basın toplantısında İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları hakkında bilgi verdi.

Gün içerisinde Sağlık Bakanlığı’nın Gazze’de açıkladığı verileri tekrarlayan Maruf, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde 4 bin 324’ü çocuk, 2 bin 823 kadın olmak üzere 10 bin 569, 26 bin 475 kişiyi öldürdüğünü söyledi. . Kişiyi de yaraladığını söyledi.

İsrail saldırılarında yıkılan binaların enkazında insanların kaldığını belirten Maruf, 3 binden fazla kişinin kayıp olduğunun bildirildiğini belirtti.

İsrail’in iddia ettiği bir güvenlik koridoru ve güvenli alan yok

Maruf, Gazze kenti ve kuzey bölgelerinden İsrail’in “güvenli” olduğunu iddia ettiği Gazze Şeridi’nin güneyine giden 1.050 kişinin İsrail saldırılarında öldürüldüğünü kaydetti.

İsrail’in son saldırılarında ölenlerin neredeyse yarısının Gazze Şeridi’nin güneyinden geldiğini belirten Maruf, İsrail’in iddia ettiği bir güvenlik koridoru veya güvenli bölge bulunmadığının altını çizdi.

İsrail’in sağlık hizmetlerine yönelik saldırılarına ilişkin Maruf, 120 sağlık kurumunun hedef alındığını, 18 hastane ve 40 sağlık merkezinin hizmet dışı kaldığını, 45 ambulansın kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

Hükümetin Gazze Medya Dairesi Başkanı, İsrail baskınlarında Gazze Şeridi’nde toplam 40 bin konutu kapsayan 10 bin 200 binanın yıkıldığını, 222 bin konutun da hasar gördüğünü açıkladı.

Maruf, İsrail saldırılarında 88 devlet tesisinin yıkılmasının yanı sıra üniversite ve belediye binaları ile banka şubeleri gibi kamu hizmet binalarının da yıkıldığını belirtti.

İsrail saldırılarında hasar gören okul sayısının 238’e çıktığını belirten Maruf, 60’ının hizmet dışı olduğunun altını çizdi.

İsrail’in ibadethaneleri hedef aldığını belirten Maruf, 66 caminin tamamen yıkıldığını, 145 caminin ve 145 kilisenin de hasar gördüğünü söyledi.

Gazze Şeridi’ndeki elektrik hasarı 80 milyon dolara ulaştı

Gazze Şeridi’ndeki elektrik arzının ciddi şekilde zarar gördüğünü vurgulayan Maruf, 235 kilometrelik elektrik şebekesinde düşük ve orta gerilim seviyesinde hasar meydana geldiğini belirtti.

Maruf, 3 elektrik şirketinin genel merkezinin yıkıldığını, ilk tahminlere göre Gazze Şeridi’nde elektriğin zararının 80 milyon dolar olduğunu belirtti.

İsrail’in hastaneleri hedef aldığını hatırlatan Maruf, Gazze kenti ve kuzeyindeki hastanelerin, alınan tüm önlemlere rağmen saldırılar ve yakıt yetersizliği nedeniyle kısa süre içinde hizmetlerini durdurmak zorunda kalacağını belirtti.

Maruf, “Gazze ve kuzey bölgelerde yaşayan, tıbbi bakımdan mahrum kalacak ve kendilerine hizmet edecek bir sağlık sistemine sahip olmayacak 900 bin kişiden bahsediyoruz.” dedi. söz konusu.

Gazze Şeridi nüfusunun yüzde 70’inin yerinden edildiğine dikkat çeken Maruf, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) yardım faaliyetlerini durdurduğu bölgelere değinerek sorumluluklarını yerine getirmediğini sözlerine ekledi. iş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu